Pierwsze przypadki pomoru małych przeżuwaczy u owiec i kóz zaobserwowane w Grecji i Rumunii – poważne zagrożenie zdrowia zwierząt

Pierwsze przypadki pomoru małych przeżuwaczy u owiec i kóz zaobserwowane w Grecji i Rumunii – poważne zagrożenie zdrowia zwierząt

Według informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii, 12 lipca 2024 roku, Komisja Europejska została poinformowana przez Grecję o wykryciu wirusa PPR, odpowiedzialnego za pomór małych przeżuwaczy. Potwierdzenie obecności wirusa nastąpiło dzień wcześniej, 11 lipca 2024 roku, przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy w Grecji. Zarażone gospodarstwo, które utrzymywało 264 owce i kozy, mieściło się w Departamencie Miejskim Kalambaka, w regionie Tesalia, jednostce regionalnej Trikala. Było to pierwsze stwierdzenie obecności wirusa PPR na terenie Grecji.

Dodatkowo, 20 lipca 2024 roku, Rumunia zawiadomiła Komisję Europejską o wykryciu wirusa PPR w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Baia, należącej do jednostki regionalnej Tulcea. W tym konkretnym gospodarstwie hodowano aż 51 119 owiec. Informacje te zostały potwierdzone przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy w Rumunii 19 lipca 2024 roku. Tak jak w przypadku Grecji, było to pierwsze stwierdzenie obecności wirusa PPR na terenie Rumunii.

Stan na dzień 26 lipca br. mówi, iż na terenie Rumunii zanotowano 17 ognisk pomoru małych przeżuwaczy, a na terenie Grecji – 15 ognisk. W odpowiedzi na te niepokojące statystyki, w każdym z ognisk choroby natychmiast wdrożono wszystkie środki zaradcze przewidziane przez przepisy Unii Europejskiej, zawarte w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/687 oraz przepisach krajowych obu państw.

Zarówno sytuacja epizootyczna dotycząca PPR, jak i wszelkie nowe informacje na ten temat, są na bieżąco monitorowane przez Głównego Lekarza Weterynarii. Wyniki tego monitoringu są regularnie przekazywane podległym mu organom Inspekcji Weterynaryjnej.