Poradnik hodowcy – jak dokonać optymalnego wyboru odmiany grochu?
Groch jest rośliną łatwą do uprawy, która nie wymaga zbyt dużych nakładów. Jest korzystna dla zdrowia i plonów roślin mających go zastąpić na polu. Do jego niewątpliwych atutów należy możliwość redukcji kosztów związanych z nawożeniem, zwłaszcza azotowym. Pozostałości po zbiorach grochu mogą dostarczyć glebie nawet do 80 kilogramów azotu, 20 kilogramów fosforu oraz do 60 kilogramów potasu. Ponadto, groch w znaczący sposób wpływa na poprawę struktury gleby, wzbogacając ją w próchnicę i mikroelementy. Wykazuje on także działanie ograniczające rozwój patogenów, co sprzyja wzrostowi organizmów glebowych, które aktywizują biologiczną aktywność gleb.
Zainteresowanie uprawą grochu stale rośnie, co jest dobrym prognostykiem dla jego przyszłości. Jednak pytaniem, które musi zadać sobie każdy hodowca jest: 'Jaką odmianę wybrać?’. Wielu uważa, że najważniejszym czynnikiem jest przeznaczenie grochu – ogólnoużytkowy czy pastewny? Niegdyś ważnym parametrem była wysokość roślin – te niższe zazwyczaj są bardziej odporne na wyleganie. Wpływa na to liczba węzłów oraz odległość między nimi, która determinuje sztywność łodygi. Mimo to, obecnie wysokość przestała być istotna, gdyż w Krajowym Rejestrze znajdują się także odmiany wysokie, które są uważane za najmniej wylegające. To zasługa postępu hodowlanego.
Przed zakupem materiału siewnego warto sprawdzić odmiany pod kątem ich zdrowotności. W ostatnich latach zauważalne jest nasilenie objawów chorób takich jak askochytoza czy mączniak rzekomy. Istotnym aspektem jest także podatność na pękanie strąków i osypywanie się nasion, zwłaszcza w przypadku uprawy grochu na nasiona.
W procesie uprawy grochu znaczenie ma również jakość materiału siewnego. Groch jest rośliną samopylną, co oznacza, że nie potrzebuje zapylaczy do produkcji nasion. Ale nie jest to gwarancja uzyskania nasion wysokiej jakości, a ryzyko infekcji podczas zbioru jest duże. Warto więc korzystać z kwalifikowanego materiału siewnego i skonsultować swój wybór z listami odmian zalecanych przez COBORU dla poszczególnych województw.