Dlaczego warto mieć naturalne rośliny w akwarium słodkowodnym?

Dlaczego warto mieć naturalne rośliny w akwarium słodkowodnym?

W tym artykule wyjaśnimy główne powody, dla których warto wprowadzić naturalne rośliny do akwarium słodkowodnego i mieć jak najzdrowsze akwarium. Jak zobaczysz, pomogą Ci one w bardzo wielu aspektach, a także zapewnią niesamowitą naturalność. Spożywają składniki odżywcze, które są toksyczne dla ryb

Rośliny akwariowe żywią się różnymi składnikami odżywczymi, takimi jak azot, fosfor, dwutlenek węgla, amoniak, żelazo itp. które mogą być bardzo, bardzo szkodliwe dla reszty istot żywych, które hodujemy, ponieważ gdy osiągną pewien poziom stężenia w wodzie są toksyczne, a więc śmiertelne. W ten sposób posiadanie roślin pomaga zmniejszyć poziom pewnych związków, które zagrażałyby społeczności ryb, krewetek, ślimaków itp….

Są one źródłem tlenu

Te żywe istoty charakteryzują się dostarczaniem do akwarium dużych ilości tlenu (w mniejszym lub większym stopniu w zależności od rodzaju rośliny). Poprzez proces fotosyntezy zużywają one dwutlenek węgla i pochłaniają światło, które zapewnia im oświetlenie do akwarium, w konsekwencji wydalają do akwarium tlen.

Zapewniają one schronienie i kryjówki dla ryb

Wiele z hodowanych przez nas gatunków jest dość płochliwa lub wymaga zacienionych miejsc, gdzie może odpocząć lub ukryć się przed innymi gatunkami. To schronienie docenią samice, aby ukryć się przed samcami. Odgrywają one również podstawową rolę w zapewnieniu schronienia dla potomstwa. Pomagają również w składaniu jaj, gdyż jednym z preferowanych miejsc dla większości ryb jajorodnych są liście roślin.

Rośliny zwalczają glony

Im więcej roślin mamy w naszym słodkowodnym akwarium, tym mniejsze prawdopodobieństwo obecności glonów. Wszystko polega na znalezieniu odpowiedniej równowagi.
Rośliny walczą z glonami te same składniki odżywcze, więc jeśli wprowadzisz do akwarium rośliny, zgodnie z poziomami składników odżywczych i światła, nie dasz ani jednej szansy na pojawienie się glonów. W zwalczaniu glonów pomogą także preparaty do oczka wodnego.

Rośliny podnoszą estetykę akwarium

Nie trzeba się nad tym zbytnio zastanawiać… Co jest bardziej estetyczne, co jest bardziej naturalne, rośliny naturalne, czy rośliny plastikowe?
Jeśli naprawdę chcesz mieć naturalny ekosystem w akwarium, powinieneś mieć nie tylko stworzenia, które się poruszają, ale także żywe rośliny.

Pozwalają one na tworzenie podwodnych krajobrazów

Fakt, że istnieje tak wiele różnych odmian roślin daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o tworzenie akwariów skoncentrowanych na estetyce i tworzeniu pięknych podwodnych krajobrazów.