Jak wybrać filtr do maszyny rolniczej?

Jak wybrać filtr do maszyny rolniczej?
Mechanic installing new air filter in large tractor

Maszyny rolnicze to bardzo wymagający sprzęt, który wymaga od użytkownika szczególnej uwagi. Żeby dobrze działał, potrzebne jest między innymi zastosowanie odpowiedniego filtra. Wybór tego elementu na pewno nie jest łatwy, ale od dobrej decyzji zależy to czy urządzenia będą pracować wydajnie przez długi czas. Co warto wiedzieć na temat filtrów do maszyny rolniczej?

Jakie są rodzaje filtrów do maszyn rolniczych?

Są różne rodzaje filtrów do maszyn rolniczych. Oto niektóre z nich.

  1. Filtry paliwa. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie benzyny lub oleju napędowego. Wykorzystuje się je w ciągnikach i kombajnach napędzanych silnikami spalinowymi. Wybór takiego filtra powinien być podyktowany konkretnymi parametrami, takimi jak średnica gwintu przyłącza wejścia i wyjścia. W razie wątpliwości można poprosić o doradztwo przedstawicieli firmy RAI-BUD S.C.
  2. Filtry oleju. Te produkty odpowiadają za czystość pompowanego oleju. Kontrolują wprowadzaną substancję pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń po to, by te nie przedostały się do układu paliwowego.
  3. Filtry powietrza. Stanowią element układu dolotowego silnika spalinowego. Do ich zadań należy oczyszczanie powietrza niezbędnego do pracy napędu. W takim powietrzu często znajdują się bowiem różnego typu pyły i inne zanieczyszczenia.
  4. Filtry hydrauliczne. Stosuje się je głównie w skrzyniach biegów. Ich funkcja to oczyszczanie cieczy roboczej ze związków chemicznych oraz z produktów utleniania.

Ogólnie rzecz biorąc, filtry w maszynach rolniczych i budowlanych są niezbędne dla prawidłowej pracy całego układu.

Wysoka jakość to gwarancja wieloletniej bezproblemowej eksploatacji

W kwestii jakości nie warto iść na kompromisy. Złej jakości filtr być może ma niższą cenę, ale za tę pozorną oszczędność często płaci się podwójnie, i to nawet po kilku miesiącach.

Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na takie filtry do maszyn rolniczych i budowlanych, które pochodzą od renomowanych producentów, którzy są dostawcami OEM.

Tylko takie elementy gwarantują, że powietrze będzie zawsze dobrze oczyszczone i pozbawione wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Oryginalne filtry czy zamienniki?

Oryginalne filtry w maszynach rolniczych lub bardzo dobre zamienniki sprawdzają się nawet w bardzo wymagających warunkach pracy. A właśnie na to narażone są ciągniki czy kombajny. Tym samym, niwelują one ryzyko wystąpienia awarii.

Niejednokrotnie zakup droższej części skutkuje tym, że oszczędza się pieniądze, które trzeba by było wydać w przypadku kosztownej naprawy maszyny rolniczej.