Lickimat dla psa. Co to jest i jak działa?

Lickimat dla psa. Co to jest i jak działa?

Wśród niezwykle ciekawych i przydatnych gadżetów dla psów, których jest naprawdę wiele, znaleźć można również coś, co określa się jako lickimat. To z pozoru proste akcesorium niesie ze sobą wiele korzyści dla czworonoga – zarówno pod względem behawioralnym, jak i rozrywkowym czy zdrowotnym. Czym dokładnie jest lickimat dla psa? Do czego służy? I skąd można ją wziąć? Już wszystko wyjaśniamy!

Czym jest lickimat dla psa

Większość czworonogów to niezwykle przepadzite stworzenia, które błyskawicznie zjadają swoje posiłki. W myśl zasady, co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr, w takiej sytuacji zazwyczaj już po chwili znowu spoczywają na nas błagalne oczy naszego pupila dopominające się o jeszcze – czy to jedzenia, czy po prostu uwagi. Nie dziwi zatem nikogo, a już szczególnie szczęśliwych właścicieli łasuchujących czworonogów, że powstają gadżety, które mają za zadanie nieco spowolnić posiłek psa, dzięki czemu jego uwaga zajęta zostaje na dłużej.

I właśnie czymś takim jest lickimat dla psa. I jak sama nazwa wskazuje, lickimat (licki z ang. oznacza lizać, a mat oznacza matę) to specjalna mata, którą wyposażono w różnego rodzaju wgłębienia i wypustki, mające na celu utrudnić naszemu pupilowi szybkie pochłonięcie posiłku. Strukturalna mata zmusza bowiem psa do dokładnego wylizywania jedzenia spomiędzy wypustek i zagłębień, co angażuje jego uwagę na dłuższy czas. A to nie jedyne zalety, jakie niesie ze sobą ten gadżet.

Jak działa lickimat?

Działanie lickimat dla psa jest proste. Nakładamy na matę posiłek naszego pupila, przy czym powinien mieć on konsystencję pasty lub mokrej karmy. Tym samym za pośrednictwem lickimat można podawać czworonogom posiłki, jak i psie smakołyki czy suplementy w pastach. Następnie pozwalamy pupilowi na wylizanie maty. Warto zaznaczyć, że jej funkcja wydłużająca czas posiłku nie jest jedyną i nie jest tak naprawdę tą najważniejszą.

Lickmat dla psa to niezwykle przydatny gadżet behawioralny. Jak badania naukowe dowodzą, lizanie działa na psy bardzo uspokajająco. Spożywanie w ten sposób posiłku nie tylko zabija nudę, ale także odpręża naszego pupila. Z tego tez powodu lickimat dla psa przydatny jest w sytuacjach stresowych, gdy udajemy się z psem do weterynarza, w czasie sylwestrowych fajerwerków lub kiedy chcemy zrobić coś, czego nasz pupil nie lubi – przykładowo wykąpać go.

Lickimat dla psa zalety:

  • znacząco wydłużają posiłek
  • uspokajają psa
  • zajmują uwagę pupila
  • stanowią formę rozrywki
  • wspierają higienę jamy ustnej czworonoga

Jak widać produkty te pomimo swojej prostej formy, niosą ze sobą wiele korzyści. Gdzie można znaleźć tego typu gadżety?

Gdzie kupić lickimat dla psa

Maty spowalniające posiłki można kupić przede wszystkim w sklepach zoologicznych. Przy czym na rynku dostępne są produkty o różnych kształtach i wielkości – w tym maty w formie miski z przyssawką, którą można przyczepić do gładkiej powierzchni. Ponadto do wyboru mamy lickimaty wykonane z sylikonu lub gumy, w obu przypadkach są to materiały dedykowane do kontaktu z żywnością w pełni bezpieczne dla zwierząt.