Prognozy Komisji Europejskiej dotyczące zbiorów zbóż w Polsce wykazują tendencję spadkową

Prognozy Komisji Europejskiej dotyczące zbiorów zbóż w Polsce wykazują tendencję spadkową

Według najnowszych prognoz wydanych przez Komisję Europejską (KE), przewiduje się, że tegoroczna produkcja zbóż w Polsce okaże się mniejsza niż ta z poprzedniego roku. Z prognoz tych wynika również, że zbiory kukurydzy w naszym kraju zostaną obniżone o 0,6 mln ton, do łącznej ilości 8,55 mln ton. Oznacza to wynik gorszy o ponad 6% w porównaniu do ubiegłego roku. Mimo tego, rezultat ten jest nadal drugim najlepszym w historii.

Za spadek produkcji kukurydzy odpowiada przede wszystkim zmniejszenie areału upraw o 3,8%, szacowanego obecnie na 1,21 mln ha. Mimo to, obszar upraw kukurydzy powinien być nadal o 15% wyższy od średniej pięcioletniej. Dodatkowo, prognozowany plon średni wynosi 7,08 t/ha, co jest wynikiem niższym niż ten osiągnięty w ubiegłym roku (7,26 t/ha), a także niższym od oczekiwanego miesiąc temu (7,18 t/ha).

Podobne tendencje obserwuje się w przypadku produkcji pszenicy miękkiej. Najświeższe szacunki KE sugerują, że produkcja pszenicy miękkiej w Polsce spadła o niecałe 0,4 mln ton, osiągając 12,77 mln ton. Jest to wynik gorszy niż ten z 2023 roku, kiedy to produkcja wyniosła 13,18 mln ton. Mniejsze zbiory są konsekwencją gorszych plonów (5,18 t/ha w porównaniu do 5,38 t/ha w 2023), pomimo niewielkiego wzrostu obszaru zasiewów (+0,6%). Miesiąc wcześniej prognozowano, że nasza produkcja pszenicy będzie nieco wyższa i osiągnie poziom 12,89 mln ton.