Sposób na obfite plony, czyli dlaczego warto stosować nawozy rolnicze?

Sposób na obfite plony, czyli dlaczego warto stosować nawozy rolnicze?

Jak stosowanie nawozów rolniczych wpływa na rozwój warzyw i owoców? Czym kierować się przy wyborze nawozu pod warzywa, aby zwiększyć swoje plony? Przeczytaj artykuł, w którym zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje!

Dlaczego warto stosować nawozy w rolnictwie?

Na początku warto podkreślić, że na uprawę warzyw i owoców nie wpływają jedynie czynniki zewnętrzne, w jakich one dojrzewają. Rośliny rosnące w naturalnym środowisku czerpią składniki mineralne bezpośrednio z ziemi, jednak w przypadku upraw ogrodowych czy polowych, potrzebują one dodatkowego wsparcia w postaci nawożenia.

Do naszych zadań należy wzbogacenie gleby, w której rosną, aby mogła wydać jak największe oraz zdrowe plony. Co wpływa głównie na jej użyźnienie?

 • nawozy zielone;
 • nawozy mineralne;
 • obornik;
 • kompost.

Nawożenie roślin, warzyw i owoców musi zostać przeprowadzane w świadomy sposób. Nie wszystkie składniki odżywcze, jakie im dostarczymy będą dopasowane do ich potrzeb i tym samym wpływać na ich wzrost. Musimy najpierw dowiedzieć się, jaki nawóz rolniczy będzie odpowiedni, aby mieć gwarancję satysfakcjonujących zbiorów.

Skuteczne nawozy w rolnictwie – czyli jakie? 

Skuteczne nawożenie oznacza nic innego jak dostarczenie roślinom składników odżywczych takich jak azot, fosfor i potas. Każdy z nich odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju roślin:

 • Azot jest potrzebny do syntezy białek – podstawowego materiału budulcowego roślin. Jego obecność przyczynia się do szybszego wzrostu, stymulując rozwój liści i pędów.
 • Fosfor pełni kluczową rolę w fotosyntezie, ułatwiając transport substancji odżywczych między komórkami. Wspomaga ukorzenianie roślin, co jest niezbędne dla ich zdrowego wzrostu.
 • Potas przyczynia się do poprawy jakości i ilości plonów. Zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki oraz ułatwia przyswajanie niezbędnych substancji odżywczych.

Nie wolno zapominać, że oprócz tych trzech głównych składników, rośliny wymagają również mikro- i makroelementów. Są nimi wapń, magnez, żelazo czy miedź. Niedobór któregoś z nich może narazić rośliny na obniżenie ich wzrostu i choroby, co w konsekwencji zmniejszy wydajność i jakość plonów. Wysokiej jakości nawóz rolniczy zachowa rośliny w jak najlepszej kondycji, bez konieczności używania środków ochronnych w dużych ilościach. Przejdźmy więc do powszechnie stosowanych i najskuteczniejszych rodzajów nawozów, które wyróżniamy na rynku.

Rodzaje nawozów dla rolnictwa 

 • nawozy wieloskładnikowe, czyli mineralne produkty zawierające w sobie dwa pierwszoplanowe składniki pokarmowe roślin;
 • nawozy uniwersalne, odpowiednie dla większości popularnych uprawach;
 • nawozy sztuczne;
 • nawozy dedykowane konkretnej grupie roślin.

W wielu przypadkach należy jednak wybierać nawozy, które są dedykowane dla konkretnej odmiany roślin. W ten sposób zyskamy pewność, że dostarczymy im wszystkich składników odżywczych, które zwiększą i polepszą plony, a także poprawią jakość samych roślin oraz ich stan zdrowotny.