W najbliższym tygodniu czeka nas gwałtowna zmiana pogody: od zimna do ciepła

W najbliższym tygodniu czeka nas gwałtowna zmiana pogody: od zimna do ciepła

Po przyjemnie ciepłych dniach świątecznych, przyroda przygotowuje dla nas drastyczną zmianę warunków atmosferycznych. Na początku tygodnia klimat będzie determinowany przez niskociśnieniową zatokę, która zbliża się z Bałtyku w stronę Rosji. Spodziewamy się napływu chłodnego powietrza, które przyniesie sporadyczne opady deszczu zmieszane ze śniegiem i gradobiciem. Jest to jednak tylko tymczasowe ochłodzenie. W czwartek Polska zacznie odczuwać wpływ znacznie cieplejszego powietrza. Najwyższe temperatury przewidujemy na niedziele, gdzie na większości terytorium kraju będzie powyżej 20°C, a w niektórych miejscach nawet powyżej 25°C.

Wtorek przyniesie umiarkowane lub duże zachmurzenie. Popada, głównie na wschodniej połowie kraju i południu, gdzie prognozowana suma opadów wynosi do 15 mm, a na południowym wschodzie nawet do 30 mm. Lokalnie są możliwe burze. W górach spodziewany jest deszcz ze śniegiem, a w wyższych partiach Tatr śnieg, który może powiększyć pokrywę śnieżną o 15 cm. Najwyższa temperatura dnia wyniesie od 11°C do 15°C, z wyjątkiem rejonów nadmorskich i podgórskich, gdzie będzie około 9°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, z porywami do 75 km/h, z kierunków zachodnich. Możemy spodziewać się porywów wiatru do 120 km/h w Sudetach, a w Tatrach do 100 km/h. W Tatrach mogą pojawić się zawieje i zamiecie śnieżne.

Środa przyniesie przelotne opady deszczu na terenie całego kraju, a na terenach pojezierzy również gradobicie lub deszcz ze śniegiem. Maksymalna temperatura dnia wyniesie od 3°C do 7°C na północy kraju, na pozostałym obszarze od 10°C do 14°C. Wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny, z porywami do 65 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni. W górach porywy wiatru około 100 km/h.

W czwartek niektóre miejsca mogą doświadczyć przelotnych opadów deszczu. Rano, głównie na północy kraju, mogą wystąpić przymrozki. W ciągu dnia zrobi się już cieplej. Maksymalna temperatura dnia wyniesie od 11°C do 16°C, na Dolnym Śląsku około 18°C, chłodniej jedynie na krańcach północnych, od 6°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

W piątek opady deszczu będą się pojawiać tylko okresami na północy i w centrum kraju. Na południu będzie pogodnie. Maksymalna temperatura dnia na północy wyniesie od 13°C do 17°C, na pozostałym obszarze od 18°C do 22°C, chłodniej nad samym morzem, około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni.

W sobotę przelotny deszcz spodziewany jest tylko na północy kraju, poza tym będzie pogodnie. Maksymalna temperatura dnia wyniesie od 9°C do 13°C na północnym wschodzie, około 17°C w centrum i do 21°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, zachodni.

W niedzielę prognozujemy pogodę dla całego kraju. Maksymalna temperatura dnia wyniesie od 20°C do 25°C, na Dolnym Śląsku 27°C, chłodniej nad morzem, około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni.