Oszustwo internetowe: Mieszkaniec Iwanisk stracił oszczędności próbując sprzedać wałek odbioru mocy
Krzywdzące działania oszustów w internecie są coraz częstsze, zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności zakupowej. Z tego powodu policja regularnie informuje społeczeństwo o potencjalnych zagrożeniach. Jeden z najnowszych przypadków dotyczy mieszkańca gminy Iwaniska, który podczas próby sprzedaży wałka odbioru mocy (WOM) na internetowym portalu ogłoszeniowym, został wyłudzony ze swoich oszczędności.
W Komendzie Powiatowej Policji w Opatowie zgłosiła się kolejna osoba, której pieniądze zostały skradzione przez internetowego oszusta. Mężczyzna, 51-latek z gminy Iwaniska, wystawił na sprzedaż WOM za 900 zł. Niestety, zamiast zyskać dodatkowe środki, stracił swoje oszczędności. Chwilę po opublikowaniu ogłoszenia, potencjalna klientka nawiązała z nim kontakt poprzez jeden z popularnych portali społecznościowych. Kobieta zaproponowała wpłacenie części kwoty i pokrycie kosztów transakcyjnych, w tym kosztów kuriera. Jednak po przekazaniu przez mężczyznę niezbędnych danych, okazało się, że z jego konta wypłacono 7800 zł. Transakcja ta została przeprowadzona w bankomacie znajdującym się w odległej części kraju.
Policjanci z Opatowa przypominają o konieczności ostrożności podczas realizacji transakcji internetowych. Internet, mimo że jest źródłem nieskończonych informacji i rozrywki, jest również miejscem występowania wielu zagrożeń. Oszustwa dotyczące kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail są poważnym zagrożeniem dla finansów użytkowników internetu. Oszuści są pomysłowi, a ich głównym celem jest szybki zysk na koszt innych.
Podczas zakupów i sprzedaży online, warto pamiętać o następujących zasadach: kierujmy się ograniczonym zaufaniem; zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą; korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych; sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu; zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo połączenia internetowego podczas płatności kartą kredytową; jeśli kupujemy telefon komórkowy, pytajmy o ładowarkę i paragon; przy zamówieniu sprzętu pytajmy o dołączenie oryginalnego oprogramowania i instrukcji obsługi; pamiętajmy, że mamy możliwość wyboru sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego, warto umówić się na „ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcję płatności „ZA POBRANIEM”.