Straszliwa ptasia grypa zagraża polskim hodowlom indyków – dwie ogromne fermy dotknięte wirusem
Główny Lekarz Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej oficjalnie potwierdził wystąpienie dwóch nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, oznaczonych numerami 49 i 50, w roku 2024. Informacja ta została przekazana na podstawie wyników analiz laboratoryjnych przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy (PIWet – PIB) w Puławach, datowanych na 31 grudnia 2024 roku.
Numerem 49 oznaczono ognisko HPAI, które pojawiło się w komercyjnej hodowli indyków rzeźnych, zlokalizowanej w Łąkorzu, na terenie gminy Biskupiec w powiecie nowomiejskim, województwo warmińsko-mazurskie. W miejscu tym utrzymywanych jest aż 48 376 sztuk tych ptaków.
Druga zarażona hodowla, oznaczona jako ognisko nr 50, znajduje się we Wierzbicy, w gminie Dąbrówno, powiat ostródzki, również na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W tym gospodarstwie utrzymuje się 33 112 indyków rzeźnych.
Inspekcja Weterynaryjna niezwłocznie wdrożyła wszystkie zasady i działania mające na celu zwalczenie choroby. Są one zgodne z przepisami prawa krajowego oraz z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r., które uzupełnia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, dotyczące przepisów zapobiegających pewnym chorobom umieszczonym na wykazie oraz ich zwalczaniu.
Od początku roku 2024 na terenie Polski stwierdzono aż 50 ognisk HPAI u drobiu. Dodatkowo, odnotowano 12 ognisk tej choroby u ptaków hodowanych w niewoli oraz 55 ognisk HPAI u ptaków dzikich.