Agroturystyka – jak stworzyć własny biznes?

Agroturystyka – jak stworzyć własny biznes?

Agroturystyka należy do stosunkowo młodych dziedzin turystyki. Z roku na rok cieszy się jednak coraz większą popularnością. Wiele osób zamiast dużych miejscowości turystycznych wybiera położone w spokojnym miejscu gospodarstwa, oferujące często bardzo ciekawą formę wypoczynku dla każdego. Jak otworzyć własny biznes w tym temacie? 

Agroturystyka to dobry pomysł na biznes dla rolników

Rozwiązanie doskonałe dla rolników! 

Każdy, kto posiada kawałek ziemi czy też hoduje zwierzęta domowe może uzyskać dodatkowe zyski związane z obsługą turystów. Oczywiście propozycja ta nie dotyka wszystkich, gdyż niektórzy nie wyobrażają sobie wprowadzać “obcych osób” do swojego gospodarstwa. Są i też tacy, którzy szukają nowych pomysłów na biznes. Najczęściej osoby zainteresowane wypoczynkiem agroturystycznym poszukują ofert, które są: 

  • Ciekawą lokalizacją (np. Blisko jeziora, w górach czy blisko rezerwatów przyrody), 
  • Interesujące pod względem ofert dodatkowych i atrakcji, 
  • Wyposażone w komfortowe noclegi dla każdego.  

 

Podczas tworzenia takiego gospodarstwa zdecydowanie łatwiej jest rolnikom, którzy posiadają ziemię i budynki, które można zaadaptować na potrzeby gości. Wówczas koszty poniesione na wstępie są zdecydowanie niższe. Zakup działki, budowa pomieszczeń to zdecydowanie wyższe koszty, związane z licznymi pozwoleniami. W pierwszym przypadku kwota konieczna do rozpoczęcia biznesu może oscylować w granicach kilku tysięcy. W drugiej sytuacji finanse mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Dobrze również pamiętać o wszelkich niezbędnych pozwoleniach. Jeśli mowa o gospodarzu, który posiada już ziemię wówczas właściwy wpis powinien pojawić się w urzędzie gminy i urzędzie skarbowym. Przy zakupie działki oraz budowie właściwych pomieszczeń, wymagane zgody również pochłaniają czas i dodatkowe fundusze. Jak szacują specjaliści, dobrze prowadzone, atrakcyjne gospodarstwo agroturystyczne przynosi zyski w ciągu lat rzędu 60-70 tys. Złotych.