Czy zmiana profilu rolniczego w obecnych czasach ma sens?

Czy zmiana profilu rolniczego w obecnych czasach ma sens?

Rolnictwo bardzo słabo się rozwija. Nie ma się co oszukiwać, że bez zmian może przynosić wyższe zyski. Zasadniczo rozmawiając z rolnikami można usłyszeć, że obecnie nie opłaca się sadownictwo czy nawet hodowla zwierząt. Swoją drogą obecne czasy także nie wyglądają najlepiej. Czy zatem warto zastanowić się nad zmianą swojego profilu rolniczego?

Czy warto zmienić profil rolniczy?

Obecnie sytuacja rolnictwa nie jest kolorowa. Wojna w Ukrainie częste upały, ale i sytuacja Polski na arenie międzynarodowej sprawiają, że rolnicy obawiają się, że nie będzie chętnych na skup ich ziarna. Ukraińskie ziarna być może będą transportowane właśnie przez teren Polski, ale też część zbiorów może zostać wykupiona przez Polaków. Jednocześnie uprawa ziemi stoi na granicy opłacalności, bo zwyczajnie koszty produkcji są nieraz niemal równe kosztom sprzedaży. Zatem trudno osiągnąć zyski. Kolejnym problemem jest fakt, że rolnicy muszą się zmagać z wysokimi podwyżkami środków na chwasty. Owszem mogą dostać dofinansowanie, ale jednak kwota nie jest wysoka. Pojawia się więc pytanie: jak to jest możliwe, że poza granicami Polski rolnictwa jest opłacalne, ale w Polsce już nie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Niewątpliwie na taki stan rzeczy duży wpływ ma stosowanie już przestarzałych systemów uprawy, ale też nieinwestowanie w rolnictwo.

Szukanie innowacji na miarę oczekiwań

Rolnicy powinni szukać innowacji i podobnie jak rolnicy z innych terenów Europy Zachodniej powinni je wprowadzać w życie. Tutaj niewątpliwie dużą rolę odgrywają systemy ERP, które pozwalają na zarządzenia pracą całego gospodarstwa i obniżenie kosztów jego prowadzenia. Trzeba też zatrudniać wykwalifikowanych pracowników, którzy mają pomysły. Niestety w Polsce jest tak, że zatrudnia się pracowników sezonowych i to jeszcze bez wiedzy na temat danej dziedziny rolnictwa i tylko po to, aby obniżyć koszty. Ale takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdza. Nie można też traktować swojego gospodarstwa jako studni bez dna, czyli cały czas dokładać tylko po to, by utrzymać założony przez siebie system upraw. Klimat się zmienia, zmienia się sytuacja geopolityczna, ale też zapotrzebowanie na dane towary. Wszystko to wpływa, że trzeba być otwartym na zmiany i w żadnym przypadku się ich nie bać. Zmiana profilu rolniczego wydaje się tutaj dobrą decyzją. Inwestycja choćby w rolnictwo ekologiczne rzeczywiście może sprawić, że zyski zaczną być wysokie. Jednocześnie nie zapominajcie, że z budżetu Unii Europejskiej można otrzymać dofinansowania, ale też nisko oprocentowane kredyty. Dzięki temu zmiany profilu można przeprowadzić relatywnie szybko i udanie.

Małe zmiany, a duże efekty

Warto jeszcze zastanowić się, jaki profil rolnictwa należy wybrać. W dużej mierze sytuacja uzależniona jest od warunków i ziemi jaką macie do dyspozycji. Przebadanie gleby pod kątem jej możliwości wydaje się tutaj w pełni uzasadnione. Ale też trzeba pamiętać o tym, że coraz większą popularnością cieszy się rolnictwo ekologiczne. Rzeczywiście zapotrzebowanie na takie towary jest duże. Dotyczy to zarówno ekologicznej uprawy roślin, ale też hodowli zwierząt. Pomyślcie tylko, że hodowla brojlerów jest już na granicy opłacalności, zaś ekologiczna hodowla drobiu zdecydowanie bardziej opłacalna. Jednocześnie przemieniając profil na ekologiczny, można uzyskać wsparcie z funduszy UE. Jednocześnie nie od dziś wiadomo, że małe rzeczy mają duże znaczenie i trzeba przyznać, że to prawda. Dlatego też w trosce o środowisko, ale i oszczędność trzeba pamiętać, aby inwestować w dobre opony. Najlepsze modele do choćby opony Firestone do pracy na roli . Zapewniają one większa przyczepność, ale też zwiększają bezpieczeństwo. Nie można też zapominać, że dzięki dobrym oponom zużycie paliwa jest mniejsze, a wiadomo ile obecnie kosztuje.

Inwestycja w sprzęt

Jeżeli ciągle korzystacie ze starego sprzętu bądź stawiacie na prace rąk ludzkich, choć można wykorzystać maszyny, nie ma się co dziwić, że gospodarstwo nie przynosi należytych efektów. Inwestycja w sprzęt jest przecież ważna. Jednocześnie nie trzeba wcale brać kredytów na zakup maszyn, bo opłacalną opcją jest choćby leasing. A jeżeli Wasz sprzęt jest dobry, to być może trzeba pomyśleć nad wymianą opon i tutaj najlepiej sprawdzą się opony rolnicze Firestone , które zapewniają większą efektywność w pracy. Do tego na gospodarstwie trzeba przestrzegać zasad bhp, które niestety nadal często są łamane.