Jak konserwować rozpylacze ciśnieniowe do opryskiwaczy sadowniczych?

Jak konserwować rozpylacze ciśnieniowe do opryskiwaczy sadowniczych?

Opryskiwanie roślin polega na równomiernym nanoszeniu odpowiedniej ilości preparatu do ochrony roślin, przy jednoczesnym minimalizowaniu strat, które są skutkiem znoszenia oprysków. Aby zapewnić skuteczną i bezpieczną dla otoczenia ochronę drzew i krzewów konieczne jest stosowanie sprawnego i odpowiednio skalibrowanego opryskiwacza wyposażonego we właściwe elementy, w tym rozpylacze, które mają ogromny wpływ na poprawność wykonywania oprysków. Po wyposażeniu swojego opryskiwacza warto też mieć na uwadze, jak ważna jest późniejsza konserwacja urządzenia i jego części. Jakie rozpylacze sadownicze zasługują na Twój wybór i na czym polega późniejsza ich konserwacja? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.  

Rozpylacze sadownicze – rodzaje

Najlepsze rozpylacze sadownicze stanowią modele ciśnieniowe różnego typu, dobierane w zależności od przeznaczenia opryskiwacza. Hydrauliczne rozpylacze ciśnieniowe charakteryzują się tym, że ciecz jest rozpylana pod ciśnieniem poprzez specjalnie ukształtowane otwory. Ciśnienie cieczy, budowa rozpylacza jak i typ końcówki do rozpylacza mają więc bezpośredni wpływ na średnicę i kształt wytwarzanych kropli. W sadownictwie stosuje się zarówno wirowe jak i płaskostrumieniowe rozpylacze ciśnieniowe z przewagą tych pierwszych. W przypadku rozpylaczy płaskostrumieniowych ciecz rozpyla się pod kątem 80-90 stopni, zaś rozpylacze wirowe wytwarzają strumień pod kątem 80 stopni, ale są też wersje wytwarzające mniejsze strumienie pod kątem 40 stopni. 

Rozpylacze ciśnieniowe można również podzielić na modele pneumatyczne i rotacyjne ze względu na sposób generowania strumienia. Rozpylacze pneumatyczne generują szybki strumień pod niewielkim ciśnieniem, co skutkuje wytwarzaniem się większych kropel. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę, bowiem zmiana wielkości kropel wiąże się ze zmianą prędkości strumienia przez co może spaść wydajność oprysku. Zaś rozpylacze rotacyjne generują szybki strumień, który pod wpływem siły odśrodkowej rozrywa go na drobne kropelki. 

Dlaczego wybór odpowiedniego rozpylacza jest tak ważny?

Do ciśnieniowych opryskiwaczy sadowniczych należy stosować rozpylacze ciśnieniowe, które zapewnią odpowiednią jakość oprysku i bezpieczeństwo dla otoczenia. Tylko odpowiednio dobrany rozpylacz zagwarantuje podanie odpowiedniej dawki cieczy i efektywne rozpylenie preparatu na powierzchni roślin. Jedną z metod sprawdzenia, czy parametry opryskiwacza są odpowiednio dobrane jest kontrola, czy wytworzona chmura cieczy dociera nie dalej niż połowa sąsiadującego rzędu drzew. 

Konserwacja rozpylaczy ciśnieniowych do opryskiwaczy sadowniczych

Warunkiem dobrze wykonanego oprysku jest poprawne działanie wszystkich elementów opryskiwacza sadowniczego. Dlatego też rozpylacze, które są niedrożne lub mają ograniczone wypływ cieczy powinny być dokładnie wyczyszczone. Nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie, ponieważ wystarczy zdemontować końcówkę i wypłukać w wodzie lub wyczyścić specjalną szczoteczką. Na czas zimowy, kiedy opryskiwacz pozostaje nieużywany należy zdemontować rozpylacze i umieścić je w bezpiecznym miejscu.