Prognoza pogody: Zimowa zawierucha ustąpi miejsca cieplejszemu powietrzu

Prognoza pogody: Zimowa zawierucha ustąpi miejsca cieplejszemu powietrzu

Mimo iż aktualnie panują warunki zimowe, ze śniegiem, mrozem oraz silnym wiatrem szczególnie na wybrzeżu, sytuacja pogodowa w naszym kraju jest na skraju istotnej zmiany. Po weekendzie przewiduje się przypływ cieplejszego powietrza do Polski, co zamieni opady śniegu na deszcz, jednocześnie utrzymując silny wiatr. W północnych rejonach Polski wiatr może osiągnąć nawet 90-95 km/h.

W piątek prognozowana jest pochmurna aura z przerwami na przejaśnienia. Czasami, głównie na północy i w Karpatach, można spodziewać się krótkotrwałych opadów śniegu. Przy morzu istnieje też ryzyko burz. Za dnia temperatura oscylować będzie od -4°C na Suwalszczyźnie i Mazurach, do 0°C na zachodzie i do 2°C nad morzem. Wiatr przeważnie umiarkowany, ale miejscami porywisty, będzie dochodził z zachodu. Wzdłuż wybrzeża oraz wysoko w Karpatach mogą występować porywy do 65 km/h, a w Sudetach nawet do 80 km/h. Możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę spodziewane są opady śniegu, na wybrzeżu i w Pomorzu nawet do 10-12 cm. Minimalna temperatura wyniesie od -8°C w rejonach podgórskich, przez -4°C w centrum, do 0°C na wybrzeżu. Porywy wiatru mogą dochodzić do 85 km/h, zwłaszcza nad morzem. Możliwe są również zawieje i zamiecie śnieżne.

Sobota przyniesie pochmurne niebo z przelotnymi przejaśnieniami oraz krótkotrwałe opady śniegu. Na północy pokrywa śnieżna przyrośnie o około 5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -2°C do 2°C, nad morzem będzie cieplej – do 3°C. W górskich regionach Karpat będzie chłodniej, około -3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny ma pochodzić z zachodu i północnego-zachodu. W całym kraju przewidywane są porywiste wiatry, osiągające do 65 km/h na większości obszarów, a nad morzem i w górach nawet do 70 km/h. Wiatr może powodować miejscowe zawieje i zamiecie śnieżne, co ograniczy widzialność do 100 m.

W niedzielę przewiduje się umiarkowane i silne zachmurzenie z okazjonalnymi, słabymi opadami śniegu lub deszczu ze śniegiem, głównie w nocy. Na południu możliwa jest marznąca mżawka powodująca gołoledź. Temperatura w nocy może spaść lokalnie do -15°C na północnym wschodzie. W ciągu dnia temperatura wyniesie od -2°C na wschodzie do 1°C na zachodzie, a na wybrzeżu i w rejonach podgórskich około 3°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, początkowo na wschodzie, a po południu nad morzem także dość silny, z porywami do 65 km/h, będzie pochodzić z kierunków południowych i południowo-zachodnich.

W poniedziałek duże zachmurzenie przyniesie opady – śniegu i deszczu ze śniegiem na wschodzie, a na zachodzie – deszcz. Lokalnie istnieje ryzyko marznącego deszczu powodującego gołoledź. Będzie cieplej, z temperaturą sięgają od 0°C na wschodzie do 7°C na zachodzie. Wiatr będzie dość silny i silny, nad morzem nawet bardzo silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy mogą osiągać do 70 km/h, w rejonach podgórskich do 80 km/h, a nad morzem nawet do 90-95 km/h.

Wtorek przyniesie przewagę dużej zachmurzenia z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach – śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 0°C do 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr nieco osłabnie, ale można spodziewać się porywów do 70 km/h. Będzie pochodzić z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

W środę nasz kraj znajdzie się pod wpływem kolejnego układu niżowego, który przyniesie wzrost temperatury, ale także silny wiatr. Pochmurne niebo będzie towarzyszyć opadom deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem, a na południowym wschodzie czasowo marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 2°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum, do 12°C na zachodzie. Wiatr dość silny i silny, nad morzem bardzo silny, z porywami do 80 km/h na lądzie, a nad morzem do 90-95 km/h, będzie pochodzić z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

W czwartek przewiduje się umiarkowane i duże zachmurzenie. Na wschodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północy – deszcz. Będzie chłodniej, z temperaturą od 1°C na północnym wschodzie do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, z porywami do 80 km/h, będzie dochodzić z kierunków północno-zachodnich.