Jakie zastosowanie ma głębosz? Zalety i wady głęboszowania

Jakie zastosowanie ma głębosz? Zalety i wady głęboszowania

Wieloletnie, powtarzające się systematycznie zabiegi rolne przy wykorzystaniu ciężkich maszyn rolniczych muszą spowodować ubicie gleby, co w efekcie znacząco pogarsza warunki wodno-powietrzne w niej panujące. Jest to szczególnie ważne na poziomie, na którym rozwijają się systemy korzeniowe upraw. Wypada w tym miejscu dodać, iż oprócz działania spulchniającego i napowietrzającego należy zadbać o odpowiednią meliorację gruntu, stąd potrzeba wykorzystania głęboszy. Czym jest głęboszowanie i jaki przynosi korzyści? Podpowiadamy.

  • Co to jest głęboszowanie?
  • Czym jest głębosz?
  • Jak zbudowany jest głębosz?
  • Czy warto kupić głębosz?

Głęboszowanie – znaczenie zabiegu 

Głęboszowanie ma na celu regulację stosunków powietrzno-wodnych zwłaszcza na gruntach, na których od lat wykorzystywane są maszyny rolnicze.

Czynność ma rozluźnić warstwę podorną, ubitą przez koła ciągników i innych urządzeń rolniczych. Zbliżony efekt ma wieloletnia orka wykonywana stale na tej samej głębokości.

Głęboszowanie należy potraktować, jako zabieg agromelioracyjny z uwagi na fakt, że poprawia ono ruch wodny. Jest to szczególnie ważne na glebach ciężkich i średnich, gdzie występuje tendencja do powstawania zastoisk wodnych, zwłaszcza na trasach przejazdu ciężkiego sprzętu.

Głębosz – do czego służy? 

Głębosz służy do spulchniania gleby bez konieczności jej wywracania. Głębokość zabiegu mieści się w przedziale od 40 do 80 cm, przy czym niezwykle ważna jest znajomość gruntu w kontekście poziomu ułożenia drenów.

Na polach z problemami melioracyjnymi zaleca się stosować mniejsze głębokości przeprowadzanego zabiegu, właśnie z uwagi na nierównomierne (często dość płytkie) rozłożenie drenów, sączków itp.

Jednak to na takich glebach głęboszowanie jest szczególnie wskazane.

Głębosz – budowa 

Głębosz wyposażony jest w zęby, których liczba może wynosić od jednego do pięciu sztuk. Na solidnej ramie montowane są wały.

Wały – rodzaje:

  • Strunowe;
  • Strunowe ząbkowane;
  • Rurowe;
  • Daszkowe;
  • Typu T;
  • Typu U;
  • Packera.

Jak zapewnia producent maszyn rolniczych, dostępne są także wersje w opcji z wałem lub bez.

Zapotrzebowanie mocy (KM) zależne jest od rodzaju zastosowanego wału oraz liczby zębów.

Głębosz – zapotrzebowanie mocy:

  • 1 zębowy: 30 – 60 KM;
  • 2 zębowy: 60 – 75 KM;
  • 3 zębowy: 75 – 110 KM;
  • 5-zębowy: 110 – 140 KM.

Kiedy wykonywać głęboszowanie?

Głęboszowanie warto jest powtarzać w cyklu cztero lub pięcioletnim. Niektórzy rolnicy decydują się na głęboszowanie całego areału, podczas kiedy inni koncentrują się wyłącznie na miejscach najbardziej ugniecionych, ścieżkach i poprzeczniakach.

Optymalnym okresem jest czas przed pracami przedsiewnymi bądź pożniwnymi.

Np. po zakończonym zbiorze kukurydzy, a przed wysianiem pszenicy ozimej.

Zakup głębosza – czy warto?

Koszt usługi głęboszowania na powierzchni jednego hektara waha się w granicach od 350 do 450 zł. Cena wynika z dużego zapotrzebowania na moc. Jest to zabieg ciężki, zatem wymaga odpowiednio wydajnego sprzętu.

W tej sytuacji zakup własnego głębosza wydaje się uzasadniony, tym bardziej że czynność powtarzana jest co cztery lub pięć lat. Urządzenie nie generuje kosztów serwisowych, a jego wykonanie gwarantuje wieloletnią trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne (opady atmosferyczne, zmienne temperatury, uszkodzenia mechaniczne).

Głębosz jest niezbędny wszędzie tam, gdzie szczególnie zbita gleba uniemożliwia roślinom przebicie się przez skorupę gruntu, lub ogranicza możliwość pobrania wody i składników odżywczych z powodu niskiej przepuszczalności warstwy wierzchniej.

Własny głębosz uniezależnia producenta rolnego od usługodawców zewnętrznych, dzięki czemu znacząco wzrasta rentowność gospodarstwa rolnego.