Hodowla bydła mięsnego – jak zacząć?

Hodowla bydła mięsnego – jak zacząć?

Branża rolnicza w Polsce wciąż się rozwija. Osoby, które dysponują dość dużym gruntem często decydują się na tego typu inwestycje. Chcąc hodować bydło mięsne warto wcześniej dobrze się do tego przygotować i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Branża rolnicza w Polsce wciąż się rozwija. Osoby, które dysponują dość dużym gruntem często decydują się na tego typu inwestycje. Chcąc hodować bydło mięsne warto wcześniej dobrze się do tego przygotować i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że opłacalność hodowli bydła mięsnego zaczyna się od 20 sztuk. Przy takiej liczbie można dobrze zorganizować pracę oraz zadania i zadbać o właściwe zbilansowanie. Przy takiej ilości bydła w stadzie można trzymać buhaja w stadzie.

Opłacalność hodowli

Hodowanie bydła na mięso to bardzo dobry pomysł na biznes. Szczególnie jeśli hodowca posiada duże grunty, ponieważ w takiej sytuacji można skutecznie zminimalizować koszty dotyczące wypasu od wiosny do jesieni. Ponadto posiadając duży grunt można też zaoszczędzić czasu, który inaczej trzeba by było przeznaczyć na czyszczenie obory, a także sprzątanie czy organizowanie pożywienia.

Hodowla bydła na otwartej przestrzeni, pozytywnie wpływa na ciąże oraz sprawia, że cielaki rodzą się zdrowsze.

Wymogi do spełnienia

Jak już wspomniano wcześniej hodowla jest opłacalna przy większej ziemi. Warto zaznaczyć, że koszty do poniesienia są o wiele mniejsze niż w przypadku krów mlecznych. Stada hodowane na mięso idealnie rozwijają się w warunkach, które panują w naszym kraju. Nie przeszkadzają im za niskie temperatury, a jedyne co trzeba im zapewnić to dostęp do wybiegu, dobra i pełnowartościowa pasza, a także stały dostęp do czystej wody.

Jeżeli trzoda ma możliwość przebywania na większej przestrzeni, która daje im swobodę to krowy będą mniej nerwowe i łatwiej będzie można przeprowadzić najważniejsze czynności weterynaryjne.

O co trzeba zadbać planując hodowlę?

Planując hodowlę bydła mięsnego trzeba zadbać o kilka ważnych kwestii związanych z potrzebnym sprzętem i wyposażeniem. Z pewnością w gospodarstwie przyda się ciągnik ze specjalnym ładowaczem oraz sprzęt przeznaczony do transportu paszy.

Hodowca powinien też mieć dostęp do kosiarki, prasy czy zgrabiarki. Jeżeli ma on dostęp do dużego pastwiska musi także zaopatrzyć się w maszyny, które pomogą go utrzymać w dobrej kondycji.

Krowom trzeba też zapewnić odpowiednie poidło, a także legowisko.

Metody karmienia bydła opasowego

Planując hodowlę bydła mięsnego trzeba także zaplanować właściwe metody karmienia. Można wyróżnić trzy rodzaje opasu. Pierwszy z nich – opas intensywny pozwala na uzyskanie wysokiej wagi w jak najszybszym czasie. Zwierzęta hodowane w ten sposób nie korzystają z wybiegów. Przebywają w zamkniętych budynkach, gdzie są karmione paszą, która w swoim składzie zawiera przede wszystkim dużo energii.

Kolejnym rozwiązaniem jest opas półintensywny, który jest najbardziej popularny w Polsce. Idealnie sprawdza się w przypadku gospodarstw, które posiadają duże pastwiska. Pierwszy etap polega na wypasaniu bydła na pastwiskach, a kiedy skończy się sezon jest ono karmione w budynkach.

Ostatnim rodzajem jest opas ekstensywny. Polega on na dwóch sezonach pastwiskach i sprawdza się, gdy w gospodarstwie są głównie zielone użytki. Pomiędzy pierwszym, a drugim wypasem na pastwiskach bydło jest żywione paszami objętościowymi takimi jak np. kieszonki.

Folie do kiszonek

Podczas hodowli bydła bardzo ważne jest zadbanie o właściwe przechowywanie pokarmu. W tym celu świetnie sprawdzają się specjalne folie do kiszonek. Szczególnie warte polecenia są produkty BÖCK Blue a w szczególności oryginalna folia kiszonkarska BÖCK Blue 9. Przy ich produkcji wykorzystuje się surowce najwyższej jakości, które skutecznie blokują dostęp powietrza do kiszonek. Dzięki ich zastosowaniu pokarm jest przechowywany w najlepszych możliwych warunkach.

Dużą zaletą jest także wytrzymałość na naciągania oraz na różne czynniki zewnętrzne. Warto zdecydować się na jej zakup i wykorzystanie w swoim gospodarstwie.

Przeczytaj również: Nowoczesna folia do sianokiszonki – czym się charakteryzuje?

Decydując się na hodowlę bydła mięsnego należy zadbać o kilka najważniejszych kwestii. Dzięki temu całe hodowla będzie utrzymane na najwyższym poziomie, a zwierzęta będą miały jak najlepsze warunki rozwoju.

AGRO-TECH JUNOSZYN SP. Z O. O.
Junoszyn 1, 64-130 Rydzyna
tel: 735 983 686
https://agrotech-junoszyn.pl/