Jak chronić ogród przed śniegiem wczesną wiosną

Jak chronić ogród przed śniegiem wczesną wiosną

Jak wiadomo, śnieg nierzadko może pojawiać się nawet po łagodnej, wiosennej pogodzie. Jednego dnia może być przyjemne słoneczko i 15 stopni na termometrach. A następnego ranka można obudzić się z białym puchem za oknem. Z tego względu, jeśli zasadziliśmy już nasze zimowe warzywa, może to stanowić pewien problem. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka użytecznych wskazówek, jak chronić ogród przed śniegiem.

Czy śnieg w ogrodzie jest problemem?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jednodniowy śnieg raczej nie zaszkodzi roślinom. Gleba jest już uprawiona. A jeden dzień gorszej pogody nie jest wystarczający, aby rośliny ponownie zamarzły, nawet jeśli wystąpi minusowa temperatura.

Jedyne niebezpieczeństwo, jakie wiąże się ze śniegiem, to jego ciężar, z którym muszą zmagać się nasze rośliny, zwłaszcza jeśli są jeszcze dość małe. Lekkie odkurzenie ich ze śniegu nie zaszkodzi. Jednak, jeśli roślinki mają zaledwie kilka centymetrów, prawdopodobnie i tak będziemy musieli zasadzić je na nowo. Powodem jest fakt, że grubsza warstwa śniegu na liściach może połamać pędy albo osłabić je do takiego stopnia, że nie będą mogły rosnąć prawidłowo.

A jeżeli chcecie sprawdzić, jak przygotować trawnik na zimę, wszystkie informacje znajdziecie pod tym linkiem.

Jak chronić rośliny

Aby całkowicie wyeliminować ten problem, najlepszą opcją jest przykrycie roślin. Można użyć wielu różnych rzeczy. Poniżej znajduje się kilka pomysłów, w jaki sposób można bezpiecznie przykryć rośliny w ogrodzie, aby nie były narażone na śnieg. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o ciężar śniegu i jego zimną temperaturę ani rewitalizację ogrodu podczas nadchodzącej wiosny.

Pudełka tekturowe

Do przykrycia roślin można śmiało zastosować tekturowe pudełka. Przy okazji można też wyciąć kilka otworów po bokach na powietrze. Tylko należy pamiętać, że tekturowe przykrycie powinno zostać usunięte, gdy tylko nadarzy się taka możliwość. Tym sposobem rośliny będą mogły otrzymać niezbędne dla ich rozwoju światło, które blokowane jest przez tekturę.

Puste pojemniki plastikowe

Dobrą opcją może być tutaj pojemnik po jogurcie. Albo może to być plastikowa butelka po napoju z odciętym dnem. Obydwa rozwiązania są trwałe, tanie i szybkie w wykonaniu.

Plastikowe pojemniki do przechowywania.

Jeżeli zabezpieczymy nasz ogród, korzystając z przezroczystych pojemników plastikowych, nie tylko ochronimy nasze rośliny, ale zapewnimy im również dawki promieni słonecznych. A jeśli pojemnik nie przepuszcza światła, wówczas należy się go pozbyć, gdy tylko przestanie padać śnieg.

Plastikowa plandeka

Jest to kolejny sposób ochrony ogrodu przed śniegiem, który można zastosować bardzo szybko. A w zależności od tego, czy plandeka jest światło-przepuszczalna, możemy też zapewnić roślinom dostęp do słońca.

Reklamówki na zakupy

Standardowa reklamówka na zakupy z łatwością dopasuje się do wielu roślin w ogrodzie. Jest to dobry rodzaj ochrony, ponieważ zapobiega łamaniu się kwiatów i zbytniemu wychłodzeniu rośliny.

Jak można zauważyć, przy odrobinie przygotowań i ostrożności nasze wczesne warzywka mogą sobie skutecznie poradzić z późnym, wiosennym śniegiem.