Jak przygotować trawnik na zimę

Jak przygotować trawnik na zimę

Chłodne temperatury, lekkie opady deszczu i piękne jesienne liście sygnalizują, że jesień jest już blisko. Te same znaki informują również nasz trawnik, że nadeszła jesień i zbliża się zima. Dlatego najwyższy czas, aby odmłodzić nasz trawnik i przygotować go na nadchodzący chłodniejszy sezon.

Wczesna jesień to najlepszy czas na naprawę zniszczeń, a także nawożenie i poprawę kondycji podwórka. Jeżeli będziemy postępować według poniższych wskazówek, na wiosnę nasze podwórko będzie wyglądać bardziej zielono, soczyściej i zdrowiej.

  • Odpowiednie koszenie trawnika.

Warto kontynuować koszenie przez wszystkie jesienne miesiące. Ostrza kosiarki powinny znajdować się powyżej 7 cm, aby zachować zdrowe korzenie.

  • Systematyczne grabienie liści.

Należy usunąć opadłe liście tak szybko, jak to możliwe. Liście, które nie zostaną zgrabione, przekształcą się w rozmokniętą papkę, która może dusić trawę i powodować choroby. Zgrabmy liście albo użyjmy do tego kosiarki z koszem. Zgrabione liście mogą posłużyć jako kompost na wiosnę.

  • Ponowne zasiewanie.

Jeśli cały trawnik wygląda na suchy i brązowy, należy powtórzyć zasiew. A jeśli tylko niektóre obszary wyglądają na puste, wystarczy zasiać tylko te miejsca. Najpierw warto wykonać test gleby, a potem przyciąć trawę niżej niż normalnie i usunąć ścinki. I należy pamiętać, że powinny to być nasiona najlepiej pasujące do naszego regionu i pogody.

  • Odżywić trawnik.

Powinniśmy przygotować trawnik na chłodniejszą pogodę, wzmacniając go składnikami odżywczymi. Nawozić organicznym zimowym preparatem. Jesienne odżywianie trawnika sprzyja wzrostowi, zwiększa odporność na zimę i pomaga zregenerować się po suszy. Warto zastosować organiczny jesienny nawóz zimowy na suchy trawnik po wysianiu i skoszeniu.

  • Zwierzęta domowe.

Jeśli mamy zwierzęta, powinniśmy używać do trawnika produktów ekologicznych.

Stosując się do powyższych wskazówek, możemy nie tylko zapewnić naszemu trawnikowi przyjemny okres zimowy. Będziemy też mogli cieszyć się ładniejszą i zdrowszą zielenią, gdy nadejdzie wiosna.