5 porad dla początkujących ogrodników

5 porad dla początkujących ogrodników

Jeśli chodzi o ogrodnictwo, wszyscy musimy od czegoś zacząć. A faktem jest, że większość zasad ogrodniczych poznaje się metodą prób i błędów. Dlatego postanowiliśmy wymienić 5 najlepszych wskazówek ogrodniczych, abyście mogli uniknąć niektórych z tych pomyłek.

Regularne podlewanie

Planując jeden z pierwszych ogrodów, należy wziąć pod uwagę, że rośliny, kwiaty, owoce i warzywa muszą być regularnie podlewane. Najlepiej zastanowić się, gdzie powinien znajdować się nasz ogród – im bliżej źródła wody, tym krótsza droga po wodę. Albo zawsze możemy zdecydować się na wąż ogrodowy lub instalację systemu nawadniającego. Niezależnie od wybranej opcji warto pamiętać, aby regularnie podlewać rośliny.

Kiedy sadzić nasiona?

Czy wiecie, że są odpowiednie pory na sadzenie różnych nasion? Wiele osób uczy się tej metody na błędach. Dlatego warto przejrzeć strony internetowe o ogrodach, gdzie wypisane są rodzaje nasion i pory, kiedy jest najlepszy czas, aby je sadzić. Następnie powinniśmy wydrukować tę listę, zalaminować i powiesić w szklarni lub budce narzędziowej. Tym sposobem jej nie zgubimy i zawsze będziemy mieć pod ręką źródło wiedzy o sadzeniu nasion.

Sadzenie przyjaznych sobie roślin

Jeśli mamy zamiar coś posadzić, jest to naprawdę ważne – powinniśmy zbadać, jakie są rośliny przyjazne innym. A także dowiedzieć się, jakich roślin nie lubią te rośliny, jakie zamierzamy zasadzić. Rośliny przyjazne pomagają sobie nawzajem w rozwoju i efektywnym wykorzystywaniu przestrzeni ogrodowej. Ten prosty krok może naprawdę wpłynąć na wzrost i sukces naszych warzywek i roślinek.

Rozkładanie sadzenia w czasie

Należy brać też pod uwagę rozłożenie w czasie sadzenia naszych upraw. Jest to bardzo ważne w przypadku warzyw, takich jak marchewka, rzodkiewka, czy cebula. A to dlatego, że po zerwaniu warzywa te nie odrastają. Jeśli nie zasiejemy wszystkich nasion naraz i zamiast tego zasiejemy je w odstępie jednego lub dwóch tygodni, wówczas nasze plony będą pojawiać się partiami. Tym sposobem nie skończymy z 20 kg marchewki jednocześnie.

Pierwsze i ostatnie przymrozki

Ostatnią, ale też równie ważną kwestią jest uważanie na to, aby nie sadzić naszych roślin zbyt wcześnie lub zbyt późno w sezonie. Jest to duży błąd. Ważne jest, aby dowiedzieć się, kiedy w naszym regionie nadejdzie ostatnia fala przymrozków przed wiosną. Dzięki temu nie zrujnujemy naszych upraw przez zbyt wczesne zasadzenie. Dobrze jest również znać datę pierwszych jesiennych przymrozków, aby zebrać lub przenieść rośliny do środka.