Najlepsze ryby do oczka wodnego

Najlepsze ryby do oczka wodnego

Właśnie stworzyłeś sobie przepiękny stawik, który jest oczkiem wodnym Twojego ogrodu? I pewnie próbujesz teraz podjąć decyzję, jacy pływający mieszkańcy byliby najlepszą ozdobą Twojej nowej dekoracji. Jeżeli zastanawiasz się nad wpuszczeniem ryb do swojego stawu, ale nie wiesz, jakie wybrać, służymy naszą skromną pomocą.

Najlepsze ryby do oczka wodnego

Istnieje kilka gatunków ryb, dzięki którym Twój nowy staw będzie bardziej ożywiony, a jego mieszkańcy będą tętnić zdrowiem i pełną paletą barw.

Koi

Ten potomek karpia pospolitego jest doskonałą rybą stawową, przeznaczoną do życia na świeżym powietrzu. Koi tolerują szeroki zakres temperatur i są bardzo wytrzymałymi rybkami. Należy jednak brać pod uwagę, że koi mogą urosnąć do całkiem dużych rozmiarów. Dlatego warto się upewnić, że w stawie jest wystarczająco dużo miejsca, szczególnie jeśli planujesz rozmnażanie swoich nowych pływaków.

Złote rybki

Istnieje wiele ras złotych rybek. Odmiany, które dobrze radzą sobie jako ryby w stawach zewnętrznych, odznaczają się podłużnym ciałem i stosunkowo tradycyjnym wyglądem, bez żadnych krzykliwych dodatków. Przez niektórych właścicieli oczek wodnych zwane są również kometami. Sarasy i shubunkiny zachowują dobrą zdolność pływania. I z reguły nie są zbyt duże, bo zwykle pływają w stawach w dużej liczbie. Więc jeśli chcesz, aby Twoje złote rybki uzyskały większe rozmiary, postaw na ich mniejszą liczebność.

Rekiny Hi-Pin

Rekiny wysokopłetwe (Myxocyprinus asiaticus) to nowość, która pojawiła się na rynku oczek wodnych stosunkowo niedawno. Są kuzynami karpi koi i złotych rybek. Młode osobniki zwykle pokryte są czarnymi i białymi paskami. Natomiast osobniki dorosłe najczęściej przyjmują całkowicie czarny wygląd. W sklepach sprzedawane są jako tzw. zjadacze alg. Niemniej jednak rekiny hi-pin są wszystkożerne, podobnie jak koi i złote rybki. W związku z tym dla optymalnego zdrowia będą wymagały kompletnej diety granulowanej.

Ryby, przy których należy zachować ostrożność

Niektóre gatunki ryb mogą być bardzo ładnym dodatkiem do naszego stawu. Jednakże zazwyczaj nie powinny być trzymane z innymi rybami.

Sumy

Sumy mogą tolerować szeroki zakres temperatur zewnętrznych, dzięki czemu można je trzymać w stawach zewnętrznych. Na początku są łatwe w utrzymaniu. Jednak po osiągnięciu dorosłości mogą szybko zasmakować w zjadaniu małych rybek. Ponadto, niektóre z nich mogą nawet pożerać ryby, które są dwa razy od nich większe. Z tego powodu nie należy trzymać sumów z rybami, które nie będą w stanie się przed nimi obronić. A więc nie wrzucajmy je razem z koi, czy złotym rybkami. Dieta sumów jest podobna do karpi koi i złotych rybek.

Jesiotry

Niektórzy właściciele stawów lubią wygląd tych prehistorycznych ryb w swoim wodnym środowisku. Jednakże największym problemem dla jesiotra jest temperatura. Jesiotry lubią zimno! A więc poniżej 18o Celsjusza. Jeśli nasz ładny staw jest dobrze zacieniony, powinny sobie poradzić. Tylko uwaga na rozmiary, bo jesiotr może urosnąć naprawdę bardzo duży!