Jak zwabić motyle do ogrodu?

Jak zwabić motyle do ogrodu?

Chyba nie ma miłośników ogrodów, którzy nie chcieliby udekorować swoich kwitnących dzieł sztuki pięknymi motylami. Te barwne istotki mogą być wspaniałą ruchomą ozdobą, która nada naszemu ogrodowi więcej życia i sprawi, że stanie się bardziej magiczny. Pytanie tylko, jak można zwabić tych malutkich dekoratorów. Mamy dla Was dobrą wiadomość, ponieważ jest na to kilka skutecznych sposobów.

Unikać pestycydów

Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z kontrolowania szkodników w naszym ogrodzie. Jednak faktem jest, że niektóre pestycydy, zwłaszcza malation, diazynon i Sevin, zabijają motyle.

Uprawa roślin regionalnych

Uprawa roślin regionalnych w ogrodzie jest nie tylko lepsza dla planety, ale zapewnia też najłatwiejszą pielęgnację upraw. Takie rośliny będą wspierać owady zapylające m.in. motyle.

Słońce przyjacielem ogrodu

Nawet jeśli mamy do dyspozycji tylko mały skrawek ziemi lub balkon, jeżeli nasze miejsce będzie dobrze nasłonecznione, może nam to znacznie pomóc w utrzymaniu motyli. A to dlatego, że motyle zazwyczaj żywią się tylko w pełnym słońcu.

Odpowiednie barwy ogrodu

Motyle uwielbiają żywe i jasne kolory. Warto postawić na czerwony, żółty, pomarańczowy, różowy i fioletowy. I najlepiej wybierać kwiaty płaskie albo z krótką rurką kwiatową.

Posadzić mleczary

Warto sadzić te rodzaje mleczar, które są charakterystyczne dla naszego regionu. Takie odmiany mogą przynieść motylom najwięcej korzyści.

Płaskie kamienie

Dobrym pomysłem jest rozstawienie w ogrodzie płaskich kamieni, ponieważ motyle uwielbiają wygrzewać się w promieniach słońca, odpoczywając na płaskich powierzchniach. Mogą to też być meble ogrodowe lub inne płaskie przedmioty.

Małe kałuże

Innym dobrym rozwiązaniem są niewielkie płytkie kałuże w ogrodzie. Wystarczy zrobić płytkie wgłębienia i zalać je wodą. Motyle lubią wilgotny piasek i błoto, gdzie będą mogły zaspokoić pragnienie i się mineralizować. Można też użyć do tego płaskich naczyń jak patelnia.