Jak dbać o ogródek ziołowy

Jak dbać o ogródek ziołowy

Ogródek ziołowy może być nie tylko piękną dekoracją, ale i znakomitym dodatkiem do zbilansowanej diety. Ponadto, ogródek ziołowy jest także doskonałym wyborem dla nowicjuszy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu ogrodów z jadalnymi roślinkami. A to dlatego, że zioła są łatwe w uprawie, a po zasadzeniu wymagają jedynie niewielkiej opieki.

Poniżej zdradzamy kilka efektywnych porad, jak dbać o to zdrowe poletko aromatycznych przysmaków.

Jasne słońce

Większość ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Z tego względu warto posadzić je w takim miejscu, gdzie będą mogły korzystać z promieni słonecznych od 6 do 8 godzin każdego dnia.

Warto pamiętać, że takie zioła, jak bazylia i koper możemy też sadzić z tradycyjnymi warzywami. Z kolei oregano, tymianek i szałwia najlepiej sprawdzają się w osobnym ogródku.

Rozsądna uprawa

Zioła najlepiej rosną w glebie, która jest dobrze przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Natomiast dodanie materii organicznej jet bardzo korzystne dla obu tych cech.

Dlatego warto postawić tutaj na środki wzbogacone dojrzałym kompostem, które zapewniają dobrą odżywczość i optymalne środowisko dla korzeni. Dzięki temu promują intensywny wzrost. I zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie!

Obserwować wodę

Chociaż zioła doceniają wodę podczas szczególnie gorącej lub suchej pogody, nie należy przesadzać z jej dawkami. Podlewanie ziół, takich jak rozmaryn i tymianek, które pochodzą z bardziej suchych obszarów naszej planety, może prowadzić do chorób korzeniowych.

Co więcej, zbyt dużo wody może powodować też zbyt duży wzrost, a co za tym idzie – słabszy smak. Powinno się dokładnie nawodnić glebę i pozwolić jej dobrze wyschnąć, zanim ponownie ją nawodnimy. Jeśli gleba jest wilgotna 5 cm w głąb powierzchni, warto zaczekać z kolejnym podlewaniem przez kilka dni.

Częste zbiory

Zioła będą się dobrze rozwijać, jeśli będą często przycinane. A więc im częściej tniemy nasze zielne roślinki, tym lepiej będą rosnąć. Tylko należy mieć na uwadze, że nie można usunąć więcej niż 30 procent rośliny podczas zbioru.

I warto pamiętać, że powinniśmy usuwać wszystkie kwiaty, gdy tylko się pojawią. W przeciwnym razie zioła przestaną koncentrować swoją energię na smacznym wzroście i będzie trzeba je wyrwać albo zostawić na ucztę pszczółkom.

Jeżeli weźmiemy sobie do serca powyższe porady, istnieje spora szansa, że będziemy bardzo zadowoleni z naszego nowego ogródka. Z kolei nasza dieta wzbogaci się nie tylko pod względem smaku i aromatu, ale także różnego rodzaju substancji odżywczych.