Sposoby na uprawianie pomidorów w ogrodzie oraz w doniczce

Sposoby na uprawianie pomidorów w ogrodzie oraz w doniczce

Uprawa własnych warzyw w przydomowym ogrodzie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Ekologiczne warzywa z własnego ogródka mają lepszy smak niż te, które można znaleźć w supermarketach. Dodatkowo uprawa własnych warzyw sprawia, że możemy spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu opiekując się naszym warzywnikiem. Warto dodać, że pomidory można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Jak uprawiać pomidory w ogrodzie?

Z reguły pomidory możemy uprawiać na dwa sposoby. Jeśli kupujemy sadzonki to możemy je posadzić do gruntu dopiero w połowie maja, ponieważ dopiero wtedy tak naprawdę minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Z kolei jeśli mamy szklarnie lub tunel foliowy, to możemy posadzić pomidory nawet w połowie kwietnia. Jest to więc na pewno dobry pomysł, aby przy okazji uprawiania pomidorów, pomyśleć również o szklarni.

Jednak jak wygląda sytuacja, jeśli chcemy uprawiać pomidory z nasion? W takim przypadku powinniśmy je wysiać już końcem lutego. Musimy pamiętać o tym, że pomidory długo kiełkują i wolno rosną. Jeśli wysadzimy je w kwietniu bądź w maju, to nie wydadzą owoców przed końcem sezonu. Końcem marca możemy wysiać odmiany karłowe i drobnoowocowe pomidorów. Podczas uprawy pomidorów warto pamiętać o tym, że początkowo młode sadzonki najlepiej trzymać na oknie od strony południowej, gdzie jest najwięcej słońca.

Jak uprawiać pomidory w doniczce?

Uprawa pomidorów w doniczce to coś z czym coraz częściej się spotykamy. Korzystają z niej zarówno osoby, które posiadają ogródek, jak i mieszkańcy bloków. W doniczce możemy uprawiać wszystkie odmiany pomidorów. Jest to więc niewątpliwie wygodne oraz komfortowe rozwiązanie. Jednak pamiętajmy, że im większa odmiana pomidorów, tym większą doniczkę będziemy potrzebować.

Należy więc odpowiednio wcześniej przygotować się do całego procesu uprawy pomidorów w doniczce. Przykładowo zazwyczaj do pomidorów karłowych potrzebna będzie doniczka przynajmniej pięciolitrowa. Z kolei większa doniczka, a więc taka o pojemności 20 litrów sprawdzi się dla klasycznych pomidorów.