Jak uchronić zwierzęta przed spotkaniem z kleszczem?

Jak uchronić zwierzęta przed spotkaniem z kleszczem?

Nadeszła upragniona wiosna, więcej słońca, wyższe temperatury, przyroda budzi się do życia, pojawiają się pierwsze kwiaty, trawa się zieleni….To wszystko sprawia że chętniej wychodzimy z domu z naszymi czworonogami. Zdecydowanie chętniej idziemy do lasu, na łąki bądź po prostu spędzamy z naszymi zwierzętami więcej czasu we własnych ogrodach. W tym wszystkim należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć czworonogów przez atakiem nieprzyjaciół, a więc kleszczy.

Ochrona zwierząt przed kleszczami

Wiosna to już na pewno jest właściwy moment, aby zabezpieczyć naszych futrzanych pupili przed kleszczami. Jak wiadomo kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków, które żywią się ludzką i zwierzęcą krwią, ale to nie jedyny problem, z którym musimy się zmierzyć. Podstawową obawą powinno być to, iż kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby. Niestety często bywa tak, że często są one śmiertelne dla naszych psów i kotów. Przykładem takich chorób mogą być Borelioza czy też Babeszjoza.

Metody ochrony zwierząt przez kleszczami

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na ochronę zwierząt przed kleszczami są specjalne preparaty. Na rynku obecnie jest kilka środków, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko użądlenia przez kleszcze. Mamy do wyboru szczepienia, obroże, krople oraz płyny, bez względu na nasze upodobania, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego futrzanego przyjaciela. A warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ nigdy nie wiemy, czy aby na pewno nasz zwierzak jest zdrowy i w pełni sił. Warto działać więc profilaktycznie, ponieważ czasami możemy nie zauważyć pewnych objaw i sygnałów, które wysyła do nas psiak, kot lub inne zwierzę.

Pamiętajmy więc, aby działać jak najwcześniej. Starajmy się nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy musieli poddać zwierzę długiemu leczeniu, bądź co gorsza pożegnać się z nim, gdyż na leczenie będzie za późno. Działajmy póki czas, a gdy zbliża się już wiosna, to na pewno jest na to odpowiedni moment!