Jak przygotować gospodarstwo do agroturystyki

Jak przygotować gospodarstwo do agroturystyki

Agroturystyka od lat stanowi gorący temat. Dowodem tego mogą być rzesze zainteresowanych turystów i coraz więcej właścicieli gospodarstw, którzy decydują się na przekształcenie swojej posiadłości w atrakcję agroturystyczną.

Dlatego niezależnie od tego, czy planujemy stworzyć labirynt kukurydziany, organizować festiwale na farmie, czy oferować niezapomniane wycieczki krajoznawcze, jest kilka rzeczy, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na prowadzenie agroturystycznego gospodarstwa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo musi być priorytetem podczas zabawiania gości na naszej farmie. I powinniśmy wiedzieć, że zapewnienie bezpieczeństwa jest naszą odpowiedzialnością. Z tego względu należy stworzyć podstawowe zasady, a także zadbać o dodatkowe łazienki i miejsca na wyrzucanie śmieci.

Po przybyciu gości powinniśmy wyjaśnić, że prowadzimy działalność agroturystyczną i uświadomić wszystkich o potencjalnych zagrożeniach. A to dlatego, że z obszarem mogą wiązać się pewne zagrożenia, takie jak nierówny teren, owady, klimat, zapachy z gospodarstw rolnych itp. Natomiast odwiedzający muszą zaakceptować to ryzyko i zachować należytą ostrożność.

Porządki

Zawczasu powinniśmy też dobrze wysprzątać nasze gospodarstwo, aby było bardziej atrakcyjne dla naszych gości. A to oznacza, że wszystkie te maszyny, z których nie będziemy korzystać, powinny zostać schowane (garaż, stodoła itp.). A następnie należy też pochować wszystkie kluczyki.

Warto też umieścić w bezpiecznym miejscu (np. w szopie) wszystkie ostre przedmioty, narzędzia i chemikalia. A przy okazji upewnić się, że szopa jest zamknięta i niedostępna dla turystów.

Tablice / znaki informacyjne

Powinniśmy rozstawić na terenie gospodarstwa tablice informacyjne, aby wyraźnie oznaczyć potencjalne zagrożenia i miejsca, których odwiedzający powinni unikać. Miejsca te mogą znajdować się w pobliżu dołów nawozowych, maszyn, inwentarza żywego i ogrodzeń elektrycznych. Z racji tego musimy dopilnować, że obszary, gdzie goście mogą przebywać, są wyraźnie oznaczone. I trzymajmy też turystów z dala od chorych zwierząt.

Dostępność dla osób niepełnosprawnych

Warto też określić, gdzie ludzie będą parkować i czy potrzebny będzie transport wahadłowy z parkingu na naszą farmę. Jeśli nasze gospodarstwo jest otwarte dla przyjezdnych, powinniśmy też sprawdzić, czy wymagane obszary naszego gospodarstwa są dostępne dla osób niepełnosprawnych i odpowiednio oznaczone.

Zwierzęta

Podczas wyboru zwierząt gospodarskich do interakcji z gośćmi należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dobro zwierzaków. Interakcje między zwierzętami a turystami powinny być zawsze nadzorowane przez pracowników gospodarstwa. Nigdy nie wiadomo, jak zwierzęta zareagują na różnych ludzi lub większe grupy.

Upewnijmy się, że w pobliżu naszych gości znajdują się tylko przyjazne i towarzyskie zwierzaki jak psy. Pewnie na każdej farmie są również i koty. Jednak dachowce rzadko ufają obcym, więc prawdopodobnie będą unikać przyjezdnych. I pamiętajmy, aby zawsze ostrzegać gości, że w pobliżu gospodarstwa znajdują się inne zwierzęta.

Warunki sanitarne i bioasekuracja

Otwierając własny biznes agroturystyczny, musimy też zadbać o stanowiska do mycia rąk i środki do ich dezynfekcji. Powinny się znaleźć na zewnątrz – przy stodołach, oborach i w pobliżu pomieszczeń z żywnością. Warto też zainwestować w kalosze, jeśli goście będą odwiedzać stodoły i miejsca, gdzie trzymany jest inwentarz.

Ubezpieczenie

Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia jest bardzo ważne przy prowadzeniu działalności agroturystycznej. Z tego powodu należy skontaktować się z ubezpieczalnią i dopilnować, aby wszystko było w pełni pokryte. A to dlatego, że ubezpieczenie podstawowe może nie być wystarczające, aby pokryć potencjalne szkody.

Plan awaryjny

Powinniśmy mieć pod ręką dobrze zaopatrzoną apteczkę pierwszej pomocy, a także upewnić się, że nasz personel posiada wiedzę i umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz pierwszej pomocy.

Warto opracować też plan awaryjny na wypadek klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, pożary lub inne żywioły. Możemy również zaproponować odwiedzającym noszenie odpowiedniej odzieży, takiej jak buty z zakrytymi palcami i długie spodnie. A do tego należy zapewnić też środki ochrony osobistej (rękawice, okulary ochronne itp.)

Dowiedz się więcej o agroturystyce, odwiedzając https://www.agrofakty.pl.