Jak wydajnie podlewać ogród z pomocą pompy do studni?
Podlewanie ogrodu lub działki przy użyciu pompy do studni to niezwykle ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Właściciele ogrodów z własnym ujęciem wody w postaci studni głębinowej lub kręgowej mogą cieszyć się niezależnością od wzrastających kosztów za wodę i odprowadzanie ścieków. Przy takim nawadnianiu trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. W tym artykule wyjaśniamy, jak wydajnie podlewać ogród z pomocą pompy do studni, aby było to bezproblemowe i wygodne.
Dobór odpowiedniej pompy do studni
Prawidłowe dopasowanie pompy do studni i warunków ogrodu jest kluczowe dla sprawnego i wydajnego podlewania. Pompa jest elementem, który musi być uwzględniony już na etapie planowania całego systemu nawadniania. Najistotniejszym parametrem jest wymagana wysokość ssania. Jeżeli głębia jest większa niż 7 metrów, wtedy stosuje się pompy do studni głębinowej. W innym przypadku wystarczające są pompy hydroforowe.
Przy doborze pompy należy ustalić wydajność studni, czyli ile litrów wody na minutę można z niej wydobyć. Kolejnym kryterium jest średnica otworu studziennego. Jeżeli otwór jest bardzo wąski (np. 50 mm), wtedy konieczne jest użycie pompy hydroforowej w zestawie z wężem ssącym. Kiedy otwór jest duży, jak w większość studni wierconych, można podłączyć pompę głębinową.
Aby podlewać cały ogród, należy wziąć też pod uwagę wydajność samej pompy, a konkretnie spadek jej wydajności wraz ze wzrostem wysokości tłoczenia. W przypadku pompy do studni kręgowej, urządzenie musi być dopasowane do intensywności eksploatacji i powinno mieć możliwość chłodzenie silnika i pracy w pozycji poziomej.
Podczas zakupu urządzenia warto zdecydować się na produkty od cenionych marek. Zyskasz wówczas pewność, że zakupiony sprzęt będzie działał wydajnie i niezawodnie przez wiele lat. Szeroką ofertę pomp do studni znajdziesz na stronie internetowej: https://www.podlane.pl/pompy-do-studni-cat-564.
Podłączenie pompy do studni
System nawadniania musi być dopasowany do możliwości studni, pompy i wielkości ogrodu lub działki. W przypadku instalacji zraszającej ważna jest odległość najdalej położonego zraszacza od studni, a także ilość połączeń. Dlatego w dużym ogrodzie potrzebne jest podłączenie pompy do studni o wysokim parametrze wysokości podnoszenia. W przypadku urządzeń elektrycznych konieczne jest podpięcie zasilania. Dla osób niedoświadczonych montaż wszystkiego może być skomplikowany, a przy tym wymaga jednorazowego zakupu dodatkowych rur, kabli, węży itp. Rzetelnych informacji i wiele pomocnych wskazówek w tym zakresie udzieli Ci obsługa sklepu Podlane.pl.
Jak podlewać ogród przy pomocy pompy do studni?
Ogród powinien być podlewany regularnie. Możemy go nawadniać za pomocą zraszaczy lub w tradycyjny sposób, jak się podlewa kwiaty i warzywa. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, kiedy temperatura nie jest wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rośliny nie tolerują dużej wilgotności, dlatego w ich przypadku konieczne jest podlewanie poranne. Użycie zraszaczy zapewni, że gleba będzie nawilżana stopniowo. W trakcie pracy instalacji ciśnienie wody powinno być stałe, w przeciwnym razie efektywność nawadniania spadnie. Jeżeli mamy taką możliwość, warto ustawić automatyczne działanie systemu nawadniania.