Jakie są rodzaje rozsiewaczy nawozu i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Jakie są rodzaje rozsiewaczy nawozu i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Rozsiewacze nawozu to maszyny, które jak sama nazwa wskazuje umożliwiają równomierne i efektywne rozsiewanie nawozu. Jakie są ich rodzaje? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu maszyny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rodzaje rozsiewaczy nawozu

Rozsiewacz nawozu to jak wspomniano we wstępie maszyna, która umożliwia równomierne rozsiewanie nawozów doglebowych. Wśród tego typu sprzętów spotkać można zarówno rozsiewacze przyczepiane, które posiadają oś z kołami ciągnioną przez ciągnik rolniczy oraz rozsiewacze zawieszane, które montuje się bezpośrednio do traktora. Sposób montowania nie jest jednak jedynym czynnikiem pozwalającym klasyfikować rozsiewacze, ponieważ można to robić uwzględniając również sposób rozsiewania nawozu. W tym przypadku wyróżnić należy:

  • rozsiewacze tarczowe, nazywane również odśrodkowymi, w przypadku których elementem roboczym jest jedna lub kilka obracających się tarcz z łopatkami. To właśnie na nie zsuwa się nawóz, który jest następnie rozrzucany na określoną odległość;
  • rozsiewacze pneumatyczne, czyli maszyny, które rozsiewają nawóz wytwarzanym przez siebie strumieniem powietrza, co gwarantuje doskonałą równomierność jego aplikacji;
  • rozsiewacze wahadłowe, w przypadku których nawóz jest rozsiewany poprzez wykonujący ruchy wahadłowe przewód rurowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rozsiewacza nawozu?

Decydując się na zakup rozsiewacza nawozu warto mieć świadomość, że istotny jest nie tylko wybór odpowiedniego rodzaju sprzętu, ale również jego parametrów. Najistotniejszym wydaje się w tym przypadku pojemność zbiornika, która wyrażana jest w litrach. Najmniejsze rozsiewacze mają pojemność 900 litrów, a największe mogą mieścić nawet pięć razy więcej nawozu. Istotna w tym przypadku jest także szerokość robocza rozsiewacza oraz prędkość z jaką jest on w stanie rozsiewać nawóz. Przekłada się to bowiem na efektywność aplikowania nawozów. Najlepsze maszyny cechuje natomiast swobodny zakres zmiany ustawień, co pozwala dobrać dawkowanie do konkretnego typu nawozu, czy uprawy. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim jakość, którą gwarantuje producent maszyn rolniczych oraz jego renomę. Uzależniona od tego jest bowiem nie tylko niezawodność, ale również trwałość rozsiewacza.

W jakim celu rozsiewa się nawozy na polu?

Rozsiewanie nawozu na polu to jeden z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych przez rolników. Wykonuje się go w celu wzbogacenia gleby o odpowiednie składniki odżywcze, a co za tym idzie dostarczenie ich roślinom. W efekcie pozwala to liczyć nie tylko na ich prawidłowy wzrost, ale również obfite plonowanie. Mówiąc ogólnie nawożenie upraw przekłada się na efektywność działalności rolniczej, ponieważ dzięki nawozom plony są większe, a zarobki rolnika wyższe.

Podsumowując należy stwierdzić, że rozsiewacz nawozu to sprzęt, który powinien stanowić wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego. Kupując tego typu maszynę warto kierować się indywidualnymi parametrami, co sprawi, że z pewnością będzie ona użyteczna.