Maszyny uprawowe – do czego służą oraz jakie są ich rodzaje?

Maszyny uprawowe – do czego służą oraz jakie są ich rodzaje?

Branża rolnicza jest niezwykle ważnym z punktu widzenia współczesnej gospodarki sektorem. Trzeba przyznać, iż wszyscy zajmujący się agronomią specjaliści posiadają ogromne doświadczenie z zakresu upraw, a także dysponują sprzętem zdolnym do przeprowadzenia naprawdę ciężkich prac. Technologia nieustannie posuwa się do przodu, czego skutkiem jest odciążanie osób fizycznych i wdrożenie w tę gałąź gospodarki nowoczesnych maszyn uprawowych.

Dziś efektywność prac na roli określana jest znacznie wyżej aniżeli jeszcze ćwierć wieku temu. Wtedy to hektarami pola musieli zajmować się rolnicy oraz osoby zatrudnione do ich pomocy. Obecnie to ciągniki, kombajny oraz niezbędne maszyny uprawowe stanowią filar rolnictwa, co w konsekwencji przenosi się na zwiększoną dokładność i szybkość pracy.

Najpopularniejsze rodzaje maszyn uprawowych

Pytając kogokolwiek o najczęściej spotykane na polach uprawnych maszyny, do większości odpowiedzi z pewnością można byłoby zaliczyć ciągnik rolniczy. Zdecydowanie zgadzamy się, że bez ciągnika żaden rolnik nie wyobrażałby sobie obecnie jakichkolwiek działań związanych z uprawą czy zbiorem żniw. Taki pojazd nie jest jednak w stanie wykonać żadnej pracy, kiedy nie zostanie przyłączona do niego odpowiednia maszyna uprawowa. Do grona najpopularniejszych i zdecydowanie najpotrzebniejszych możemy zaliczyć:

  • Bronę – to bezapelacyjnie jedna z najważniejszych maszyn uprawowych, stosowana do spulchniania i rozdrabniania gleby. Proces ten w dużym skrócie nazywa się bronowaniem, skąd właśnie wzięła się nazwa sprzętu. Dzieli się na kilka rodzajów, m.in. talerzowe, aktywne czy zębowe. Cechuje ją szerokie zastosowanie, w którym oprócz celów rolniczych, bierze również czynny udział w kontekście chociażby przygotowania toru do zawodów żużlowych.
  • Siewnik – jak sama nazwa mówi, narzędzie przeznaczone do wysiewu określonych materiałów na powierzchni pola uprawnego. W definicji służą jedynie rozrzucaniu nasion, jednak brak tych maszyn rolniczych mocno odbiłby się czasowo na wielu gospodarstwach. Rolnicy na zasiew mają określone terminy poparte badaniami. Ręczne wykonywanie tej czynności mogłoby skończyć się wyjściem poza ramy takich okienek, co jest bardzo mocno niewskazane dla późniejszych plonów.
  • Opryskiwacz – te maszyny rolnicze służą przede wszystkim do natrysków pestycydami. W ten sposób plony wyzbywają się wielu zagrożeń i szkodników, które bez określonego zabiegu mogłyby doprowadzić do całkowitego zniszczenia roli.
  • Pług – również bardzo popularna do orki maszyna rolnicza. Jej obecność można stwierdzić niemalże w każdym gospodarstwie rolnym, gdzie służy do głębokiego przerobienia gleby przed zasiewem.

Zakup części do maszyn rolniczych – gdzie najlepiej?

Niektóre części do maszyn uprawowych zużywają się nieco szybciej od reszty. Dlatego też, ich wymiana w takiej sytuacji okaże się niezbędna jeszcze przed ponownym przystąpieniem do prac. W innym wypadku, uszkodzona część może pociągnąć za sobą resztę, co przełoży się na dodatkowe koszty i ogromny przestój. Dlatego też, niezwykle ważny jest zakup części do maszyn uprawowych ze sprawdzonych źródeł, oferujących produkty najwyższej jakości.