Nieprzewidywalne zmiany pogodowe w Polsce. Temperatury mogą spaść nawet do -10 stopni
Aktualne prognozy meteorologiczne przewidują dynamiczną i zmienną pogodę w nadchodzącym tygodniu. Przez cały okres możemy spodziewać się zarówno ocieplenia, jak i ochłodzenia. Opady deszczu, śniegu, a nawet marznącego deszczu będą możliwe prawie codziennie. Wyjątkiem może być jedynie środa, która zapowiada się na stosunkowo łagodną. Temperatura powietrza będzie się różnić w zależności od regionu – na północy wschód odczujemy wyraźny chłód, podczas gdy na południowym zachodzie panować będą nieco cieplejsze warunki. Nietypowy rozkład temperatury, wynikający z przechodzenia przez nasz kraj aktywnych frontów atmosferycznych, może sprawić, że wieczory będą cieplejsze niż dni. W drugiej połowie tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu, co spowoduje silne porywy wiatru, zwłaszcza w czwartek i piątek.
Poniedziałek upłynie pod znakiem dużej zachmurzenia. Na większości terenu kraju, szczególnie na południowym zachodzie, przewiduje się deszczowe opady, zaś na północnym wschodzie i w górach spodziewane są opady śniegu. Na linii od wschodniego Pomorza i Warmii do północnej Lubelszczyzny prognozuje się opady mieszane – deszcz ze śniegiem. Wystąpią również okresy, gdy możliwe będzie wystąpienie marznących opadów deszczu lub mżawki, co może prowadzić do powstawania gołoledzi. Prognozowany sumaryczny opad deszczu na południowym zachodzie Polski wyniesie od 10 mm do 20 mm, zaś pokrywa śnieżna w górach może zwiększyć się o 5 cm do 10 cm. Temperatury maksymalne będą wahać się od 5°C do 10°C, za wyjątkiem północy wschód, gdzie temperatura może spaść do –2°C do 4°C. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego natężenia, na południu mogą wystąpić porywiste podmuchy. Dominujący kierunek to zachód i południowy zachód, chociaż na północy kraju może wiać z kierunków wschodnich. Na szczytach górskich należy oczekiwać silnych porywów wiatru, które mogą powodować zamiecie i zawieje śnieżne.
We wtorek nad naszym krajem przemieści się układ niżowy z frontami atmosferycznymi. Zachmurzenie będzie w większości pełne, z możliwością większych przejaśnień na północy Polski. Opady deszczu przewiduje się na południu, zachodzie oraz nad morzem. W pozostałych częściach kraju niezbędne będzie przygotowanie się na deszcz i śnieg, szczególnie na północy wschód i w górach, gdzie głównie spadnie śnieg. Na obszarze Tatr możliwe jest powiększenie pokrywy śnieżnej o kolejne 5 cm. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie miejscami mogą wystąpić marznące opady deszczu lub mżawki, które mogą prowadzić do gołoledzi. Temperatura maksymalna wyniesie od –3°C na północnym wschodzie, około 3°C w centralnej części kraju, do 8°C na południowym zachodzie. W północno-wschodniej części Polski, napływ arktycznego powietrza spowoduje, że najwyższa temperatura tego dnia wystąpi zwykle przed południem, po czym stopniowo spadnie o około 2°C do 4°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, przeważnie z kierunków północnych, za wyjątkiem południa, gdzie będzie wiać z kierunków zachodnich.
Na północnym wschodzie Polski noc z wtorku na środę zapowiada się na mroźną – temperatura minimalna może spaść nawet do –11°C do –6°C.
W środę nad Polską rozwinie się tymczasowy klin wyżowy. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, z wyjątkiem południa kraju oraz północy, gdzie może wystąpić znaczne zachmurzenie wraz ze spadkiem deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od –3°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie i do 4°C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie okresami porywisty, głównie z kierunków północnych, na zachodzie kraju skręcający na zachód.
W czwartek głęboki niż z frontami atmosferycznymi nadejdzie nad Polskę. Noc będzie mroźna, ale podczas dnia zacznie napływać ciepła masa powietrza. Przewiduje się pełne zachmurzenie, opady deszczu na zachodzie kraju, zaś na pozostałym obszarze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Te ostatnie stopniowo będą przechodzić w deszcz, a także czasowo w marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od 2°C na południu, około 4°C w centrum, do 10°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, a na północy do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
W piątek przewiduje się ponowny napływ chłodniejszego powietrza. Niebo będzie mocno zachmurzone, ale od północy kraju zaczną pojawiać się większe przejaśnienia. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem wystąpią niemal wszędzie, na północy i w górach przechodzące w śnieg. Nad morzem możliwe są burze. Po relatywnie ciepłej nocy (w całym kraju powinna być temperatura dodatnia), w ciągu dnia temperatura będzie szybko spadać – maksymalna, od 4°C do 8°C, wystąpi przed południem. Wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, z zachodu.
Podczas weekendu najprawdopodobniej znajdziemy się na skraju niżu w chłodnym powietrzu arktycznym. Większość obszarów kraju będzie pokryta chmurami z opadami śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od –1°C do 3°C. W sobotę wiatr będzie jeszcze umiarkowany, okresami w porywach do 55 km/h, w niedzielę już słaby, z kierunków zachodnich. W sobotę możliwe są zawieje śnieżne.