Ochrona czereśni przed szpakami – postaw na wytrzymałą siatkę!

Ochrona czereśni przed szpakami – postaw na wytrzymałą siatkę!

Uprawa drzew owocowych wiąże się z koniecznością zabezpieczenia plonów przed stratami wywoływanymi przez ptaki, ale także zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak intensywny wiatr czy grad. Jak zabezpieczyć czereśnie przed szpakami? Polecanym rozwiązaniem jest założenie siatki chroniącej owoce przed ich ingerencją. Sprawdź, jaki produkt wybrać i jak go założyć.

Siatki na szpaki dla ochrony czereśni

Siatki na czereśnie są uznawane za jedyny w pełni skuteczny sposób na zabezpieczenie owoców przed zjadaniem ich przez ptaki. Straty wywołane przez szpaki mogą być naprawdę dotkliwe, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w solidny produkt, który ochroni plony przed zniszczeniem.

Siatki ochronne na czereśnie zabezpieczają drzewa owocowe nie tylko przed szpakami, ale także przed innymi gatunkami ptaków, które gustują w tych owocach. Mowa między innymi o:

  • drozdach, 
  • wróblach, 
  • kwiczołach.

Jeśli występują one w Twojej okolicy, z pewnością powinieneś pomyśleć o ochronie uprawy przy użyciu wysokiej jakości siatki na drzewa. Co istotne, możesz wybrać wariant w postaci jednej płachty, którą otoczysz cały sad lub zdecydować się na mniejsze elementy, które będą zabezpieczać przed ptakami poszczególne drzewa. 

Jak założyć siatkę na czereśnie? Sposób montażu zależy od tego, którą z powyższych opcji wybierzesz. Pojedyncze elementy bez trudu możesz zamontować samodzielnie przy użyciu drabiny. Sprawdzą się one przede wszystkim wówczas, jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć czereśnie przed szpakami w przydomowym ogrodzie lub na działce rekreacyjnej. Do użytku profesjonalnego, w wielkopowierzchniowych sadach, zdecydowanie lepiej wybrać wariant w postaci jednej dużej siatki na czereśnie. Tutaj montaż może być nieco bardziej skomplikowany i z pewnością wymaga zaangażowania większej liczby osób.

Jeśli uprawiasz drzewa owocowe, pomyśl o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed ingerencją ptaków. Szpaki i inne gatunki mogą powodować bardzo duże straty – lubują się szczególnie w owocach czereśni. Dzięki solidnym siatkom nie dopuścisz do tego, by zwierzęta zniszczyły Twoje plony. 

Siatka na czereśnie przeciw szpakom – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Zakładanie siatki na czereśnie to jedyny w pełni skuteczny sposób, by zabezpieczyć owoce przed wyjadaniem ich przez ptaki. Korzystając z takiego rozwiązania, możesz zminimalizować straty swoich plonów, a przy tym działać w pełni ekologicznie – bez szkody dla środowiska. 

Kolejną korzyścią ze stosowania siatek na czereśnie przeciw szpakom jest to, że takie elementy nie wpływają negatywnie na rozwój drzewek. Nie ograniczają dostępu słońca ani wody, dlatego można stosować je w pełni bezpiecznie. Co więcej, siatki na drzewa czereśni osłaniają je także przed silnymi podmuchami wiatru.

Ważny jest także aspekt estetyczny. Jeśli wybierzesz wariant w kolorze zielonym, będzie on bardzo dobrze komponował się z otoczeniem. Szczególnie polecane są siatki na czereśnie wykonane z polietylenu, który jest materiałem wytrzymałym i odpornym na działanie wysokich temperatur i promieniowania UV. Masz zatem pewność, że wybierasz produkt o długiej żywotności. Masz także wybór, jeśli chodzi o wielkość oczek. Możesz stosować takie zabezpieczenia nie tylko na drzewa czereśniowe, ale także innych gatunków.