Rodzaje bydła hodowlanego

Rodzaje bydła hodowlanego

Bydło hodowane jest dla uzyskania wołowiny, cielęciny i produktów mlecznych. W związku z tym w poniższym artykule skupimy się na krowach mlecznych, krowach hodowanych na wołowinę oraz cielętach hodowanych na cielęcinę. Przyjrzymy się również temu, jak są hodowane.

Krowy mleczne

Pomimo że wszystkie krowy są zwierzętami wypasowymi, skłonnymi do wspólnego życia w stadach i na użytkach zielonych, większość krów mlecznych obecnie trzymana jest budynkach, takich jak otwarte stodoły.

Dzisiejsza krowa mleczna została genetycznie wyselekcjonowana, aby wyprodukować do 12 razy więcej mleka niż potrzeba do wykarmienia jej cielęcia. Producenci maksymalizują produktywność, ale bez wątpienia krowy cierpią z powodu słabego dobrostanu.

W tradycyjnych warunkach pasterskich, przed rolnictwem przemysłowym, krowy mogły żyć nawet 25 lat, ale obecnie większość krów cierpi na kulawizny i inne bolesne schorzenia, które są konsekwencją nieodpowiednich praktyk hodowlanych w systemach przemysłowych.

Hodowla bydła mlecznego o wysokim poziomie dobrostanu oparta na pastwiskach oznacza znaczną poprawę dobrostanu krów.

Cielęta

Ażeby krowa mleczna mogła produkować mleko, musi urodzić cielę. Podczas gdy większość cieląt płci żeńskiej trzymana jest w stadzie, aby po osiągnięciu dojrzałości wykorzystywać je do produkcji mleka, cielęta płci męskiej zazwyczaj oddzielane są w celu zaopatrywania przemysłu cielęciny lub wołowiny.

Tuż po urodzeniu cielęcia krowy mlecznej hodowcy odbierają cielę matce. W przypadku samców cieląt większość do niedawna trzymano w małych, samotnych kojcach przez 16-18 tygodni aż do uboju.

Wiele cieląt zabijanych każdego roku dla cielęciny nie ma kontaktu z matkami i ma bardziej ograniczoną aktywność fizyczną niż typowe cielę hodowane na wołowinę. W przeciwieństwie do cieląt hodowanych na wołowinę, większość cieląt na cielęcinę trzymana jest w pomieszczeniach zamkniętych. Niektóre z nich karmione są tylko ubogą dietą płynną i celowo utrzymywane w stanie anemii i osłabienia, aby uzyskać delikatne, jasne mięso.

Z racji tego, że cielęta na cielęcinę odbierane są matkom i poddawane ubojowi w bardzo młodym wieku, niektóre programy certyfikacji o wyższym poziomie dobrostanu nie certyfikują żadnej cielęciny. Z perspektywy tych, którzy uważają dobrostan zwierząt za ważny czynnik w hodowli, produkcja cielęciny o „wysokim poziomie dobrostanu” jest po prostu niemożliwa.

Bydło wołowe

Bydło hodowane na mięso zwykle jest na wybiegu przez pierwsze sześć do siedmiu miesięcy życia. Ta początkowa umiejętność chodzenia, nawiązywania kontaktów towarzyskich i spożywania pokarmu najłatwiej strawnego dla krów oznacza, że ​​zwierzęta te mają lepsze życie niż wiele innych zwierząt gospodarskich, takich jak świnie, kurczaki i krowy mleczne.

Jednak konwencjonalne systemy bydła mięsnego obejmują również bolesne okaleczenia, takie jak kastracja, usuwanie rogów i usuwanie zawiązków oraz znakowanie. A wszystko to bez żadnej medycznej ulgi w bólu. Nawet obcinanie ogonów, zwykle kojarzone głównie z farmami mlecznymi, może być wykonywane, gdy bydło hodowane na mięso spędza pierwsze miesiące nie na wybiegu, ale w ciasnych, zamkniętych oborach.

Niezależnie od tego, czy bydło hodowane na mięso zaczyna życie na wybiegu, czy w stodole, ląduje na pastwisku przez ostatnie sześć miesięcy przed wysłaniem na rzeź. Na pastwisku bydło trzymane jest razem i w brudnych warunkach, stojąc na nienaturalnych podłogach betonowych lub w błotnistych, „suchych parcelach” wolnych od roślinności. Są tuczone na zbożu, co powoduje wewnętrzny stres i choroby, ponieważ żołądki bydła ewoluowały do ​​trawienia trawy. Jednak są słabo przystosowane do trawienia zbóż i koncentratów (np. kukurydzy), których producenci używają do szybszego tuczenia.

Gospodarstwa oparte na pastwiskach o wysokim poziomie dobrobytu pozwalają bydłu hodowanemu na mięso wypasać się i pozostawać w powiązanych grupach przez całe życie. Większość czasu spędzają na świeżym powietrzu i mogą wyrażać naturalne zachowania, a także jeść preferowane przez siebie jedzenie w sposób, w jaki się do niego przystosowało, czyli pasąc się na łące.