Przygotowanie ziemi do nasadzeń kwiatów i warzyw – poradnik
Wiosna to intensywny czas, jeśli chodzi o prace w ogrodzie. Gdy chcesz zasadzić warzywa i rośliny ozdobne, szczególnego znaczenia nabiera użyźnianie gleby. Jak je wykonać poprawnie i jakich sprzętów użyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Na czym polega kultywacja?
Przed umieszczeniem w ziemi sadzonek powinien zostać przez Ciebie wykorzystany kultywator. Dlaczego jest to ważne? Kultywacja pozwala odpowiednio wymieszać glebę i przygotować ją po wysiew, czyli:
- wyrównać ją,
- umożliwić znajdującym się w niej roślinom dostęp do tlenu,
- usunąć chwasty.
Kultywator ogrodowy to również dobry sposób na to, aby umieścić w ziemi składniki odżywcze lub dodatki pod postacią ściółki czy humusu, które ułatwią wzrost roślin.
>>Czytaj więcej, jak w okresie wiosennym przygotować glebę pod wysiew roślin.
Sprzęt do kultywacji RYOBI
Do przygotowania ziemi pod wysiew idealnie nadaje się kultywator ogrodowy RYOBI. Jest on komfortowy w obsłudze, gdyż wyposażono go w:
- 3 ustawienia prędkości, które możesz dopasować do poziomu twardości gleby,
- beznarzędziową regulację zębów, co pozwala dostosować ich ilość do szerokości uprawy,
- teleskopowy wysięgnik, eliminujący potrzebę schylania się w trakcie pracy.
Jeśli Twój ogród jest niewielki, a także chcesz szybko dotrzeć do ciasnych oraz trudno dostępnych miejsc, wybierz kultywator ręczny. Świetnie sprawdzi się on również podczas usuwania chwastów z działki.
Oba urządzenia, tak jak inne sprzęty RYOBI, działają w oparciu o bezprzewodowy system ONE+™. Pozwala on na używanie jednego akumulatora w wielu elektronarzędziach, co jest wygodne i usprawnia pielęgnację ogrodu.
Na czym polega wertykulacja?
Wertykulacja trawnika jest potrzebna wówczas, gdy zamierzasz umieścić w nim sadzonki. W jej trakcie dochodzi do pionowego nacinania gleby. Dzięki temu z murawy usuniesz wszelkie rośliny i organizmy, które mogłyby uniemożliwić wysiew. Chodzi o:
- obumarłe resztki filcu, czyli suche i pożółkłe źdźbła czy łodygi, które tworzą zwartą powłokę,
- mech,
- chwasty,
- pleśń, która może pojawić się, gdy śnieg długo zalegał na powierzchni.
Stosując wertykulator, sprawisz ponadto, że gleba będzie rozluźniona, co ułatwi roślinom dostęp do powietrza i niezbędnych składników odżywczych. Wertykulację warto przeprowadzić wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu.
Sprzęt do wertykulacji RYOBI
Aby użyźnić glebę, warto zastosować funkcjonalny i trwały wertykulator RYOBI. Dużą wydajność zapewnia bezawaryjny silnik bezszczotkowy oraz 16 ostrzy ze stali nierdzewnej. Cztery poziomy głębokości pozwalają dopasować urządzenie do określonego rodzaju gleby, czyli lekkiej (na przykład piaski) oraz ciężkiej (gliny, iły). Wykorzystując do zasilania sprzętu dwa akumulatory o pojemności 5,0Ah, na jednym ładowaniu możesz naciąć darń o powierzchni aż 525 m².
Na czym polega aeracja?
Aeracja to nakłuwanie murawy za pomocą specjalnych kolców w celu jej rozluźnienia i napowietrzenia oraz wzmocnienia korzeni. Dzięki przeprowadzeniu takiego zabiegu darń szybciej zregeneruje się po zimie, co umożliwi Ci dokonanie wysiewu w odpowiednim terminie.
Aerator warto uruchomić po wykonaniu wertykulacji, najlepiej w kwietniu lub maju, ale przed umieszczeniem w ziemi sadzonek. Stosując sprzęt RYOBI, nie musisz martwić się o optymalną ilość nakłuć (w przypadku ciężkiej gleby wynosi ona 200) – ostrza są rozłożone równomiernie, co pozwala odpowiednio wzruszyć glebę.
Nawóz do użyźniania gleby
Użyźnianie gleby przed wysiewem warzyw czy kwiatów nie polega wyłącznie na kultywacji czy aeracji. Nie zapomnij również o zastosowaniu nawozu, w tym:
- naturalnego – świetnym sposobem jest zgromadzenie kompostu, a także biohumusu, który powstaje w wyniku przetwarzania substancji organicznych przez dżdżownice kalifornijskie,
- sztucznego – bezpieczna dla upraw jest na przykład azofoska, która w swoim składzie nie ma szkodzących roślinom chlorków.
Nawóz jest potrzebny do tego, aby dostarczyć roślinom odpowiednich mikro- i makroelementów. Warto go zastosować na każdym typie gleby – szczególnie jest to ważne w przypadku glin oraz piasków. Należy go umieścić w ziemi po wykonaniu kultywacji i aeracji. W celu dokładnego wymieszania substancji mineralnych z glebą możesz wykorzystać wertykulator, który znacznie usprawni prace.
>>Sprawdź, jak założyć w ogrodzie rabaty i warzywniak.
O czym jeszcze pamiętać przed wysiewem?
Zanim umieścisz sadzonki w ziemi, warto:
- sprawdzić odczyn gleby – użyjesz do tego prostego kwasomierza składającego się z płytki, do której wkłada się ziemię; próbki należy pobrać z różnych części działki, za wyjątkiem miejsc, w których znajdują się materiały budowlane czy kompost,
- zrealizować wapnowanie – jest to potrzebne, gdy pH gleby jest zbyt kwaśne,
- uzupełnić ziemię w miejscach, w których powstały dziury – może do tego dojść na przykład w wyniku działania kretów.