Skutki suszy w województwie zachodniopomorskim

Skutki suszy w województwie zachodniopomorskim

Niemal w całej Polsce w ostatnim czasie można doświadczyć raczej gwałtownych burz i ulewnych deszczów, aniżeli susz. Jednak rolnicy z województwa zachodniopomorskiego muszą obserwować i liczyć straty finansowe z powodu suszy.

Susza w województwie zachodniopomorskim

Bez wątpienia rolnicy z zachodniopomorskiego są w tym roku najbardziej pokrzywdzeni przez naturę. To właśnie tutaj odnotowano najmniejsze opady deszczu w poprzednich miesiącach, a więc w maju i czerwcu. Niestety warunki pogodowe w lipcu niemal nie uległy zmianie. Stąd też rolnicy nie zbyt przychylnie zapatrują się na tegoroczne zbiory. Deficyt wody w województwie zachodniopomorskim bardzo mocno wpłynął na uprawy w tej lokalizacji. Rolnicy coraz częściej zamieszczają w sieci filmiki, na których widać wypalone uprawy pszenicy oraz innych zbóż. Przykładowe filmiki pochodzą m.in. z powiatu białogardzkiego w gminie Tychowo.

Najnowszy raport IUNG PIB

W ostatnim czasie opublikowany został raport IUNG PIB na temat sytuacji rolników w całej Polsce. Warto odnotować, że według raportu w województwie zachodniopomorskim nie ma żadnego problemu z występującą suszą. W kuluarach słychać tłumaczenia, że przecież w całej Polsce pada deszcz, stąd też nie ma mowy o jakiejkolwiek suszy. Jednak sytuacja rolników w zachodniopomorskim naprawdę nie wygląda ciekawie. Miejmy nadzieję, że w tamtych rejonach niedługo popada deszcz.

Rolnicy już teraz dają do zrozumienia, że straty odnotowują nie tylko w zbożach. Problem dotyka również roślin bobowatych. Dodajmy, że u wielu rolników straty sięgają nawet 100% tegorocznych upraw. Jak rządzący zareagują na taką sytuację? Czy poszkodowane osoby będą mogły liczyć na jakąś zapomogę? Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie cała sytuacja się wyjaśni, a pogoda w końcu zacznie sprzyjać rolnikom.