Sytuacja zbóż ozimych według grudniowego raportu GUS

Sytuacja zbóż ozimych według grudniowego raportu GUS

Według najnowszego, grudniowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), kondycja zbóż ozimych, w tym pszenicy, żyta, pszenżyta oraz jęczmienia, jest oceniana jako lepsza w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W przypadku mieszanek zbożowych stan zasiewów utrzymuje się na stabilnym poziomie, podobnym do ubiegłorocznego.

Przed nadejściem okresu zimowego spoczynku, zasiewy zbóż ozimych przeznaczone do zbiorów w roku 2024 zostały sklasyfikowane następująco: mieszanek zbożowych ozimych przydzielono 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, żyto otrzymało 3,9 stopnia, natomiast pszenżycie ozimemu, jęczmieniowi ozimemu oraz pszenicy ozimej przyznano po 4,0 stopnia na skali oceny.

Ocena stanu plantacji zbóż ozimych różniła się w zależności od regionu kraju. W przekroju terytorialnym stan plantacji zbóż ozimych prezentował się jak poniżej:

Kondycja pszenicy była oceniana na skali od 3,4 stopnia w województwie dolnośląskim aż do 4,5 stopnia w województwie opolskim. Żyto oceniano między 3,5 stopniem na Dolnym Śląsku, a 4,5 stopniem w województwie podkarpackim. Jęczmień oscylował pomiędzy 3,5 stopnia w województwach dolnośląskim i mazowieckim a 4,5 stopnia w województwach kujawsko-pomorskim oraz podkarpackim. Pszenżyto otrzymało od 3,5 stopnia na Dolnym Śląsku do 4,4 stopnia w województwach kujawsko-pomorskim, opolskim, śląskim i podkarpackim. Wreszcie mieszanki zbożowe zostały ocenione od 3,6 stopnia na Dolnym Śląsku, Mazowszu i Pomorzu do 4,4 stopnia w województwie opolskim.