Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach
Wiosna to kluczowy moment dla rolników, którzy chcą zapewnić wysokie plony i zdrowe uprawy. W tym okresie, gdy rośliny zaczynają intensywnie rosnąć, chwasty mogą stanowić poważne zagrożenie. Dlatego więc oprysk na chwasty dwuliścienne w zbożu, wykonany w odpowiednim momencie, jest kluczowy dla ochrony plonów.
Jakie znaczenie ma wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach?
Wiosną zazwyczaj następuje kumulacja chwastów dwuliściennych, ponieważ poza gatunkami, które przezimowały, pojawiają się również nowe rośliny.
Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną zazwyczaj ma charakter poprawkowy po zabiegu jesiennym, natomiast jeżeli oprysk na chwasty w zbożach nie został wykonany przed zimą – wiosenne odchwaszczanie zbóż jest konieczne.
Wczesna interwencja, gdy chwasty są w fazie 2–6 liści, znacząco zwiększa efektywność herbicydów.
Nalistny herbicyd na chwasty w zbożach
Herbicydy nalistne działają poprzez kontakt z częściami nadziemnymi rośliny. Substancje czynne są absorbowane i transportowane do różnych części roślin, co pozwala na efektywne hamowanie wzrostu i rozwoju chwastów.
Nalistne środki chwastobójcze działają selektywnie, więc nie stwarzają zagrożenia dla roślin uprawnych. Dzięki temu plantacje są lepiej chronione przed konkurencją chwastów, które mogą osłabiać ich wzrost i zmniejszać plony. Wysoką skuteczność oprysku zapewni dodatkowa lustracja plantacji, która umożliwi dobór herbicydu odpowiedniego do zwalczanych chwastów.
Jakie są najgroźniejsze chwasty dwuliścienne i jak je zwalczać?
Chwasty dwuliścienne rosną szybko i mogą dominować w uprawach, jeśli nie zostaną szybko i skutecznie ograniczone. Dodatkowo rozpoczynają wegetację w niższych temperaturach niż zboża, co potęguje zagrożenie.
Do najczęściej występujących chwastów dwuliściennych w zbożach można zaliczyć:
- chabra bławatka,
- fiołka polnego,
- gwiazdnicę pospolitą,
- tasznika pospolitego,
- mak polny,
- marunę bezwonną,
- przytulię czepną.
Jakie środki na chwasty w zbożu są najskuteczniejsze?
Środek na chwasty w zbożu należy wybierać z uwzględnieniem rodzaju chwastów i fazy rozwojowej rośliny uprawnej. Zaleca się stosowanie nalistnych herbicydów selektywnych, które są bezpieczne dla upraw, a jednocześnie skuteczne przeciwko szerokiemu spektrum chwastów.
Z uwagi na zmienną pogodę, która towarzyszy nam wiosną, istotne, by środek chwastobójczy miał szerokie okno zabiegowe i był skuteczny nawet w niskich temperaturach.
Pośród dostępnych na rynku herbicydów na chwasty w zbożu Flame Duo 354 SG wyróżnia się najszerszym oknem aplikacji. Można go stosować od fazy, gdy widoczne jest 3. rozkrzewienie do w pełni rozwiniętego liścia flagowego.
Flame Duo 354 SG – jak działa i dlaczego warto go stosować?
Flame Duo 354 SG to herbicyd, który zawiera dwie substancje czynne: florasulam oraz tribenuron metylowy. Badania Instytutu Ochrony Roślin – PIB wykazały, że Flame Duo 354 SG skutecznie zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty dwuliścienne, zwiększając plon o 0,5–1 tony zboża na hektar. Badania spektralne wykazały, że jest to efekt pozytywnego wpływu Flame Duo 354 SG na ogólną kondycję roślin z uwagi na szybsze działanie i większą utratę biomasy chwastów niż przy aplikacji preparatów konkurencyjnych.
Jak stosować herbicyd Flame Duo 354 SG?
Środek na chwasty w zbożach ozimych i jarych Flame Duo 354 SG należy aplikować jeden raz w sezonie wegetacyjnym w dawce 0,04–0,06 kg/ha. Można go z powodzeniem stosować do wczesnowiosennych zabiegów, ponieważ jest skuteczny już w temperaturach 8–10°C.