Zasady naliczania zwrotu podatku akcyzowego z oleju napędowego dla produkcji rolnej na rok 2024

Zasady naliczania zwrotu podatku akcyzowego z oleju napędowego dla produkcji rolnej na rok 2024

Na mocy uchwały Rady Ministrów z 7 grudnia 2023 roku, dotyczącej procedur zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego używanego w produkcji rolnej w 2024 roku, ustalono stawkę refundacji na poziomie 1,46 zł za litr tego paliwa. Zgodnie z tą decyzją, możliwość składania wniosków w drugim etapie rekrutacji rozpoczyna się 1 sierpnia.

Zwrot podatku akcyzowego jest wyliczany w oparciu o kilka czynników. Do nich należą: wielkość gruntów rolnych, które posiada rolnik oraz średni roczny stan dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła, owiec, kóz, koni i świń. Limit zwrotu jest obliczany jako suma kwoty, która wynika z mnożenia stawki zwrotu podatku za 1 litr oleju napędowego przez liczbę 110 i powierzchnię 1 ha użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego z ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 lutego danego roku; oraz liczby 40 pomnożonej przez średnią roczną liczbę DJP bydła, owiec, kóz, koni i świń.

Zwrot podatku akcyzowego dokonywany jest za okresy półroczne na podstawie wniosków składanych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta), które muszą być załączone do faktur lub ich kopii oraz dokumentu wydanego przez dyrektora biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wniosek o zwrot podatku można złożyć w Urzędzie Gminy w okresie od 1 sierpnia 2024 r. do 2 września 2024 r. Wniosek powinien zawierać faktury VAT (lub ich kopie) potwierdzające zakup oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r., które są dowodem zakupu paliwa w ramach limitu zwrotu podatku ustalonego na rok 2024. Jeżeli producent rolny ubiega się o zwrot podatku dla bydła, świń, owiec, kóz i koni, do wniosku należy dołączyć dokument wydany przez dyrektora biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który zawiera informacje o liczbie zwierząt będących w posiadaniu producenta rolnego na ostatni dzień każdego miesiąca 2023 roku.

W przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie, dotacje będą wypłacane w okresie od 1 do 30 kwietnia 2024 r. Natomiast dla wniosków złożonych w drugim terminie, dotacje będą wypłacane od 1 do 31 października 2024 r.