10 ekologicznych rozwiązań dla domu
Postawmy na ekologię i przekształćmy nasz dom w ekologiczne zacisze, korzystając z toalet o niskim przepływie, urządzeń energooszczędnych, ekologicznych środków czyszczących i nie tylko! Dzięki poniższym 10 produktom gospodarstwa domowego będziemy mogli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
Certyfikat Energy Star
Od kuchni po pralnię, urządzenia domowe z reguły pochłaniają dużo energii. Ażeby zwiększyć wydajność naszych urządzeń, powinniśmy szukać logo Energy Star. Dzięki temu uzyskamy gwarancję, że urządzenie zużywa 5-10 procent mniej energii niż jego standardowy odpowiednik. A do tego zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Logo Energy Star można znaleźć na zmywarkach, piekarnikach, kuchenkach mikrofalowych, kuchenkach gazowych, pralkach, suszarkach itp.
Toaleta o niskim przepływie
Instalacja toalety z niskim przepływem pozwoli skutecznie zmniejszyć zużycie wody. Toalety tego typu pobierają mniej wody z lokalnych rur i zużywają co najmniej 50 procent mniej wody na jedno spłukanie. Takie rozwiązanie wpłynie nie tylko na oszczędność czystej wody, ale także na wysokość naszych rachunków za wodę.
Oświetlenie LED
Żarówki LED to świetny sposób na ochronę środowiska. Zużywają 90 procent mniej energii niż żarówki tradycyjne i nie zawierają rtęci ani innych niebezpiecznych materiałów. Energooszczędne żarówki mają również dłuższą żywotność! Zapewniają dwa do czterech razy dłuższe korzystanie ze światła niż większość standardowych żarówek.
Krany WaterSense
Wyposażając dom w baterie przyjazne dla środowiska, warto zwrócić uwagę na etykietę WaterSense. Etykieta ta oznacza, że baterie zużywają o 20 procent więcej wody niż baterie standardowe. Ponadto, w porównaniu z baterią standardową zużywają maksymalnie 6 litrów wody na minutę.
Ekologiczne środki czyszczące
Niezależnie od tego, czy lubimy sprzątać, czy jest to nasz największy koszmar, nasze środki czyszczące mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Kupując środki czyszczące do podłóg lub te uniwersalne, należy pamiętać o uważnym zapoznaniu się z etykietą. Szukajmy produktów, które są nietoksyczne i biodegradowalne, a przy okazji dostępne w butelkach nadających się do recyklingu.
Inteligentny termostat
Przystosowanie domu do warunków XXI wieku może pomóc nam zbliżyć się o krok do zwiększenia wydajności. Inteligentny termostat będzie regulował zużycie energii, oferując najwyższą kontrolę nad temperaturą we wszystkich pomieszczeniach naszego domu. Większość inteligentnych termostatów pozwala na dostosowanie trybu oszczędzania energii i podpowiada, jak dokonywać inteligentnych wyborów. Istnieją również funkcje, które umożliwiają monitorowanie zużycia energii.
Klimatyzacja energooszczędna
Używanie klimatyzatora przez całe lato może sprawić, że nasz dom będzie bardziej komfortowy. Jednak taka metoda może mieć także negatywny wpływ na środowisko. Dlatego korzystanie z energooszczędnego klimatyzatora nie tylko obniży nasze rachunki, ale również zużycie energii i emisję dwutlenku węgla.
Ekologiczne materiały budowlane
Przyjazne dla środowiska materiały budowlane mogą pomóc w stworzeniu najbardziej zrównoważonego domu. Elementy takie jak izolacja, drewno i płyty gipsowo-kartonowe wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu. Przyjazna dla środowiska izolacja jest zwykle wytwarzana z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak papier z gazet, wełna owcza itp. Ponadto niemal w każdym przypadku eko-izolacja oznacza też niską emisję chemiczną, co zmniejsza poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.
Okna energooszczędne
Okna i świetliki są ogromnym źródłem utraty ciepła. Można temu przeciwdziałać, instalując okna z certyfikatem Energy Star. Okna te są dwuszybowe, dzięki czemu uzyskamy ochronę przed mroźnym powietrzem w zimie i gorącym powietrzem w lecie.
Podłogi ekologiczne
Wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu podłogi ekologiczne to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie śladu węglowego. Podłogi tego typu powstają z bambusa, korka, płytek dywanowych i linoleum naturalnego. Podłogi ekologiczne są nie tylko wykonane z materiałów odnawialnych, ale także poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach ze względu na brak lotnych związków organicznych.
Zobacz także, jak uzyskać ekologiczny dom w okresie zimowym.