Jak zaplanować podróż z ograniczonym budżetem

Jak zaplanować podróż z ograniczonym budżetem

Przy odrobinie rozeznania i określeniu budżetu planowanie urlopu może dać nam poczucie ulgi i kontroli. A to z kolei sprawi, że wyjazd stanie się znacznie przyjemniejszy. Jednak należy też zaznaczyć, że w ostatnich czasach wakacje stają się coraz droższe. A więc, co zrobić, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem? Poniżej przedstawiamy siedem kroków, które pomogą w zaplanowaniu wspaniałych wakacji, nawet jeśli nasz portfel nie pęka w szwach.

Określić budżet

Jest to najważniejszy krok, który wpłynie na resztę procesu planowania urlopu. Powinniśmy oszacować, ile zamierzamy wydać na cały wyjazd – od hoteli i paliwa po pamiątki i posiłki. Nie musi to być od razu tona pieniędzy. Tak się składa, że jest wiele sposobów na zaplanowanie niedrogich wakacji.

Wybrać najlepsze miejsca, do których chcielibyśmy się wybrać

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać najłatwiejszą (i najprzyjemniejszą) częścią planowania urlopu. Jednak spoglądając na poniższe pytania, od razu można zdać sobie sprawę, że przygotowanie odpowiedzi może nam zająć nieco czasu.

  • Jakie miejsca docelowe mieszczą się w moim budżecie?
  • Czy lepiej zaplanować wyjazd na własną rękę, czy za pośrednictwem biura podróży?
  • Czy zamierzam dotrzeć na miejsce samochodem, czy samolotem?

Powinniśmy zarezerwować sobie chwilę na przemyślenie tych pytań i udzielenie jak najlepszych odpowiedzi.

Sprawdzić loty i terminy

Planując urlop, musimy pamiętać, że podróż w określonych porach roku jest tańsza niż w innych. I wszyscy wiedzą, że loty są droższe w okolicach letnich wakacji. Jednakże istnieje też wiele innych czynników, które decydują o tym, ile zapłacimy lot, czy hotel. W związku z tym należy przeprowadzić małe badania, posprawdzać daty i w rezultacie zdecydować, przez ile dni możemy pozwolić sobie na wakacyjną sielankę.

Przeszukać oferty

W całym Internecie można znaleźć różne strony internetowe, które pomogą nam w zdobyciu ofert dotyczących hoteli, biletów, przelotów, przejazdów, wejściówek do parków rozrywki itd.

Musimy się upewnić, że okazji szukamy dopiero po ustaleniu budżetu. Powód ku temu jest taki, że jeśli już wiemy, gdzie zamierzamy wyjechać i ile chcemy wydać, wówczas będziemy mogli szukać oszczędności w bardziej sprecyzowanych obszarach.

Oszczędzanie

Jeżeli teraz będziemy pracować i odkładać pieniądze na wyjazd, to nie będziemy musieli spłacać pożyczek ani kart kredytowych po powrocie do domu.

Przykładowo, jeśli pracujemy na podwójną zmianę lub bierzemy więcej zleceń, powinniśmy wykorzystać naszą podróż jako motywację do dalszego działania. Możemy nawet wydrukować sobie obrazek miejsca, gdzie zamierzamy spędzić urlop i powiesić go na ścianie w biurze. Albo wrzucić jako tapetę na ekran naszego telefonu lub komputera.

Stworzyć plan podróży

W trakcie oszczędzania na urlop możemy też zacząć planować, co będziemy robić każdego dnia. Na przykład, czy będziemy korzystać z pieszych wędrówek, wycieczek krajoznawczych, wycieczek rowerowych itp.? Albo, jakich rezerwacji musimy dokonać z wyprzedzeniem? Zastanówmy się też, które dni albo pory dnia zarezerwujemy na obowiązki, a które na odpoczynek i relaks.

Czerpanie przyjemności z urlopu!

Nie ma nic gorszego niż długie miesiące spłacania wakacji, z których już skorzystaliśmy. I właśnie dlatego, jeśli podejmiemy powyższe kroki, aby określić budżet i zaplanować wyjazd z wyprzedzeniem, unikniemy wielu przykrych niespodzianek. A kiedy już będziemy na miejscu, powinniśmy wrzucić na luz i czerpać z urlopu tyle radości, ile tylko może nam zaoferować.

Korzystając z tych porad, możecie być pewni, że rachunki za wakacje nie wrócą z Wami do domu. Powodem, dla którego wiele osób nie planuje urlopu takimi metodami, jest ich pragnienie natychmiastowej satysfakcji. Chcą cieszyć się z wyjazdu już teraz, a za jego opłatę martwić się dopiero po powrocie. Takie nastawienie prowadzi jedynie do nadmiernych wydatków i niepotrzebnego stresu.

Wakacje mają być zabawne, a nie stresujące, dlatego określcie swój budżet i stwórzcie pod niego atrakcyjny plan.