Sterowanie światłem w kontrolowanej uprawie roślin

Sterowanie światłem w kontrolowanej uprawie roślin

Rośliny do wzrostu wymagają składników pokarmowych, wody oraz światła. Bez tych czynników nie jest możliwa uprawa praktycznie żadnych gatunków roślin. W mieszkaniach rośliny zwykle umieszcza się na okiennych parapetach, w miejscach, w których otrzymują wystarczającą ilość promieni słonecznych. Gwarantuje to naturalny wzrost, przyrost zielonej masy, inicjuje kwitnienie oraz zawiązywanie się owoców. Nowoczesne metody uprawy roślin w pomieszczeniach dają pasjonatom zieleni nowe możliwości, jest to np. uprawa roślin bez podłoża lub sterowanie światłem. Sztuczne doświetlenie roślin jest możliwe dzięki lampom HPS.

Sterowanie światłem — jak to jest możliwe?

Do wzrostu rośliny wymagają określonej długości fali, ale też właściwej barwy. Normalne oświetlenie mieszkań nie daje takiej możliwości, ale lampa HPS już tak. Lampa emituje sztuczne światło, które ma określoną długość oraz barwę. Kolor światła odpowiada za procesy, które zachodzą w roślinach. Barwa światła, której potrzebują rośliny, może być czerwona lub niebieska. Kolor niebieski odpowiada za intensywną fotosyntezę, tworzenie pąków liściowych, nowych pędów oraz korzeni. Czerwony kolor światła, który emitują lampy HPS, stymuluje proces kwitnienia oraz odpowiada za zawiązywanie się owoców. Z tego względu lampy powinny być wyposażone w żarówki dające światło niebieskie — fotosynteza oraz emitujące światło czerwone — kwitnienie i owocowanie. Taki sprzęt pozwala też na kontrolowanie długości dnia i nocy. Jakie to ma znaczenie? Odpowiednia długość dnia i nocy jest niezbędna niektórym gatunkom do kwitnienia, są to np. chryzantemy.

Jak zbudowane są lampy do doświetlania roślin?

Lampa HPS może mieć różny rozmiar oraz wydajność. Zwykle mają one uniwersalny gwint (E40), co pozwala zamontować je do każdej oprawy. Jedna żarówka może wystarczyć na około 2 lata uprawy roślin, oznacza to, że produkt jest bardzo żywotny. Ilość i moc lamp powinna być dobrana do wielkości uprawy. Lampy wiesza się nad roślinami, należy zachować optymalną odległość, aby nie doszło do poparzenia roślin, ponieważ żarówki mogą emitować ciepło. Rodzaj oświetlenia trzeba też dopasować do gatunku uprawianego, ale też do tego, co chce się uzyskać. Niebieskie światło dobrze działa na rośliny ozdobne z liści. Lampa HPS emitująca czerwone światło przyda się w uprawie kwiatów. Można też zrobić instalację, która połączy obydwa kolory światła, dzięki temu rośliny będą tworzyć nowe przyrosty, liście oraz kwiaty, a nawet owocostany. Warto też zwrócić uwagę na ilość lumenów, im więcej, tym lepsze doświetlenie roślin.