Pomysły na łazienkę ekologiczną

Pomysły na łazienkę ekologiczną

Istnieje wiele sposobów, aby stworzyć łazienkę, która będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Można zdecydować się zarówno na zmniejszenie ilości zużywanej energii i wody, jak i na zakup bardziej ekologicznych produktów. Spójrzmy więc, jakie kroki możemy podjąć, aby wprowadzić do naszej łazienki więcej eko-rozwiązań.

Produkty ekologiczne do czyszczenia łazienki

Ilość środków chemicznych, jakich używamy do czyszczenia naszej łazienki lub łazienek, jest dość zaskakująca. A biorąc pod uwagę, że łazienka to z reguły najmniejsze pomieszczenie w domu, zazwyczaj jest także wyposażone w stosunkowo słabą wentylację. A to oznacza, że w takim przypadku chemiczne środki czyszczące nie będą dobre dla naszego zdrowia. Z tego względu powinniśmy stawiać na eko-produkty, aby nie spuszczać do kanalizacji szkodliwych chemikaliów.

Istnieją także domowe alternatywy, dzięki którym możemy wyczyścić łazienkę bez trujących preparatów. Na przykład, bardzo pomocne mogą okazać się tutaj soda oczyszczona i ocet.

Zmniejszyć poziom ogrzewania w bojlerze

Powiedzmy sobie szczerze: ciepła woda w naszym domu nie musi być tak gorąca przez cały czas. Dlatego, jeśli w danej chwili jej nie potrzebujmy, powinniśmy nieco zmniejszyć temperaturę grzania. Tym sposobem z czasem zaoszczędzimy energię i pieniądze.

Przejście na żarówki LED

Żarówki LED warto zastosować w każdym pomieszczeniu, nie tylko w łazience. Jeżeli wymienimy tradycyjne żarówki w domu na oświetlenie LED, które jest o wiele bardziej energooszczędne, wówczas sporo zaoszczędzimy na rachunkach za prąd.

I pamiętajmy, aby podczas zamiany żarówek na LED, wymienić również żarówki w lampach łazienkowych.

Ekologiczny papier toaletowy

Według Greenpeace, gdyby każde gospodarstwo domowe kupiło tylko jedną rolkę papieru toaletowego z recyklingu, można by uratować miliony drzew na całym świecie. Jest to coś, nad czym naprawdę warto się zastanowić.

Ręczniki i pościel z bawełny organicznej lub bambusa

Większość ręczników wytwarzana jest z tradycyjnej bawełny. Jednak pomimo tego, że brzmi to całkiem miło i naturalnie, faktem jest, że ​​przemysł bawełniany jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Ręczniki wykonane z bawełny organicznej lub bambusa są znacznie lepszym wyborem dla naszej planety.

Faktem jest, że bawełna zużywa 3% globalnej wody, a szkody wynikające z uprawy bawełny liczone są w dziesiątkach miliardów dolarów.

Eko-zasłona prysznicowa

Zasłony prysznicowe z PVC w żaden sposób nie przyczyniają się do ochrony środowiska. Co więcej, nie tylko nie nadają się do recyklingu, ale wydzielają też szkodliwe związki toksyczne. A tak szkodliwe substancje nie są korzystne zarówno dla jakości powietrza w naszej łazience, jak i naszego zdrowia.

Lepszą opcją będą plastikowe zasłony prysznicowe, bez PVC. Albo jeszcze lepiej – zawsze można postawić na konopną zasłonę prysznicową. Jest naturalnie odporna na pleśń (wystarczy tylko zadbać o dobrą wentylację łazienki).

Oszczędność wody

Istnieje wiele prostych sposobów na zmniejszenie ilości zużywanej i marnowanej wody w łazience. Przykładowo, możemy zdecydować się na instalację kranów o niskim przepływie albo branie krótszych pryszniców.

Redukcja

Dobrze będzie, jeśli rozejrzymy się po łazience i zajrzymy do szafek łazienkowych. A to dlatego, że prawdopodobnie znajdziemy tam sporo plastiku – w postaci patyczków kosmetycznych, szczoteczek do zębów, butelek z szamponem itp. Na szczęście wiele osób bierze to pod uwagę i wybiera pozbawione plastiku alternatywy. Możemy wypróbować bambusową szczoteczkę do zębów, szampon w kostce albo waciki kosmetyczne bez plastiku.

Po sprawdzeniu może się okazać, że nasza łazienka jest pełna przedmiotów, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. Zadajmy sobie pytanie, czy naprawdę musimy mieć cztery rodzaje płynu do kąpieli? Czy, zamiast tego, nie lepiej byłoby użyć soli do kąpieli? Po prostu zmniejszmy ilość kupowanych rzeczy!

Pojemniki wielokrotnego użytku

Innym sposobem na ograniczenie plastiku jest znalezienie lokalnego sklepu, który oferuje uzupełnienia pojemników na środki czyszczące, szampony, płyny do mycia ciała itp. Tym sposobem nie musimy wyrzucać pustej butelki i za każdym razem kupować nowej. Znacznie lepszym wyborem jest zakup uzupełnienia (wkładu) albo stworzenie własnego pojemnika do uzupełniania.

Produkty wielokrotnego użytku

Można znacznie zmniejszyć ilość płatków kosmetycznych, które wyrzucane są każdego dnia po zmyciu makijażu lub oczyszczeniu skóry. Rozwiązaniem jest zakup środków do demakijażu wielokrotnego użytku. I niech nam nawet nie przyjdzie na myśl kupno jednorazowych chusteczek oczyszczających.

Prawda jest taka, że chusteczki nie tylko dostarczane są w opakowaniach, których nie można poddać recyklingowi. Poprzez używanie tych jednorazowych produktów wytwarzamy też o wiele więcej odpadów, niż gdybyśmy używali tylko szmatek z mikrofibry lub ściereczek flanelowych.

Na koniec warto dodać, że jeśli zamierzamy przekształcić naszą łazienkę w eko-pomieszczenie, najpierw powinniśmy zużyć wszystkie obecne produkty. Nie ma sensu wyrzucać czegoś, czego jeszcze nie zużyliśmy.

Szukasz więcej ekologicznych rozwiązań dla swojego domu? Sprawdź https://www.crh-klinkier.pl/jak-ogrzac-dom-w-ekologiczny-sposob/