Opłacalność fotowoltaiki w dobie kryzysu energetycznego

Opłacalność fotowoltaiki w dobie kryzysu energetycznego

Panele fotowoltaiczne stały się swego czasu bardzo popularne. W ostatnich latach przybywało dużo przydomowych elektrowni, jednak w ostatnim czasie to wszystko zaczęło hamować. Czy instalacja fotowoltaiczna nadal będzie opłacalna?

Fotowoltaika przeżywała chwilowe załamanie, po tym, jak rząd zlikwidował korzystny system rozliczania, czyli tak zwany system opustów. Polegał on na oddawaniu nadmiaru energii przez prosumentów w czasie nadprodukcji, a odbieraniu 80% bezpłatnie w czasie, kiedy był niedobór. Dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych, którzy podłączenie do sieci podpisali przed końcem marca, te warunki będą obowiązywać przez kolejne 15 lat. Nowi posiadacze instalacji fotowoltaicznych dołączają do sieci jako skupujący i sprzedający energię, czyli rozliczanie w systemie net-billing.

System net-billing w Polsce nie został ciepło przyjęty przez posiadaczy paneli fotowoltaicznych. Głównym problemem jest skomplikowana reguła w porównaniu do systemu upustów. Jednak dobra wiadomość dla firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych jest taka, że wraz z rosnącymi cenami zakupu energii elektrycznej rosną również ceny sprzedaży, a w dobie postępującego kryzysu energetycznego fotowoltaika ponownie staje się dość interesującym i pewnym rozwiązaniem.

Czy fotowoltaika nadal jest opłacalna?

Patrząc na to, w jakim tempie rosną ceny energii elektrycznej, zainwestowane w fotowoltaikę pieniądze mogą zwrócić się szybciej, niż jeszcze rok temu, kiedy obowiązywał system opustów. Dodatkowo program Mój Prąd 4.0, który pozwala otrzymać dotację na magazyny energii i systemy zarządzania energią w budynku, wpłynie na nią pozytywnie i spowoduje, że stanie się ona bardzo opłacalna dla mieszkańców wielu Polskich miast jak Łódź, Kraków czy Wrocław.

Od początku lipca 2024 roku, system net-billing będzie opierał się na rozliczeniu wartości nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumentów z zastosowaniem taryf dynamicznych według cen godzinowych, a wtedy korzyści wynikające z instalacji paneli słonecznych staną się jeszcze większe.

Będziemy mieli możliwość magazynowania energii wytworzonej przez nasze panele fotowoltaiczne, wtedy kiedy będzie najtańsza i jej sprzedaży w momencie, kiedy będzie najdroższa.

Zabezpiecz swój dom i firmę przed podwyżkami cen za energię

Tylko w tym roku ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosły o ponad 20%. Panele fotowoltaiczne nadal są i staną się jeszcze bardziej opłacalne, a nasza własna prywatna elektrownia jest w stanie w znacznym stopniu uchronić nas przed znacznymi podwyżkami cen energii.

Fotowoltaika może okazać się także szczególnym rozwiązaniem zwłaszcza dla właścicieli firm, ponieważ oni jeszcze przed podwyżkami cen prądu płacili wysokie rachunki za prąd w swoich przedsiębiorstwach. Choć panele fotowoltaiczne mogą wydawać się dla nich sporym i zbędnym wydatkiem, to jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.

Jak wybrać panele słoneczne?

Decydując się na panele słoneczne i mając na uwadze fakt, że koszt instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoki, warto postawić na sprawdzoną firmę, która zaoferuje nam usługi na najwyższym poziomie i trwałe panele wysokiej jakości.Takie, które jak np. fotowoltaika Łódź Passive instal współpracują tylko z najlepszymi firmami i specjalistami od podzespołów do fotowoltaiki, abyśmy mogli mieć pewność, że nasza inwestycja w miarę szybko się zwróci i będzie nam służyła przez długie lata.