Siarczan magnezu siedmiowodny a Twój ogród. Właściwości i zastosowanie

Siarczan magnezu siedmiowodny a Twój ogród. Właściwości i zastosowanie

Siarczan magnezu siedmiowodny, znany również jako sól Epsom, epsomit czy sól angielska, jest bardzo popularnym i tanim nawozem stosowanym w ogrodnictwie. Ma duże znaczenie ze względu na dostarczanie roślinom kluczowych do rozwoju pierwiastków (siarki i magnezu), jak i na właściwości chemiczne znacznie ułatwiające jego wykorzystanie (jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie). Dowiedz się, jak siedmiowodny siarczan magnezu może się przydać w Twoim ogrodzie.

Właściwości siarczanu magnezu siedmiowodnego

Siedmiowodny siarczan magnezu ma postać krystaliczną. Na każdą cząsteczkę MgSO4 przypada 7 cząsteczek wody. Dzięki tak wysokiemu stopniowi uwodnienia magnez i siarka szybko docierają do wszystkich komórek rośliny wraz z prądem transpiracyjnym. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ magnez jest składnikiem budulcowym chlorofilu – zielonego barwnika roślinnego niezbędnego w przebiegu fotosyntezy. A jak wiadomo, bez fotosyntezy żadna roślina w ogrodzie nie może rosnąć, rozwijać się, kwitnąć ani owocować.

Siarka z kolei ma wpływ na stopień przyswajania azotu. Jest również niezbędna do produkcji niektórych białek oraz w profilaktyce i zwalczaniu chorób grzybowych. Jej niedobór sprawia, że w liściach (zwłaszcza warzyw liściastych) gromadzą się w nadmiarze azotany, co obniża jakość pożywienia. Więcej o właściwościach przeczytasz w sekcji porad wpolu.pl.

Jak stosować siarczan magnezu siedmiowodny w ogrodzie?

Siarczan magnezu siedmiowodny to dość uniwersalny nawóz, który można stosować nalistnie i doglebowo, najlepiej przy ustabilizowanym odczynie gleby (pH ok. 6,5) i po analizie jej zasobności w siarkę i magnez. Objawy świadczące o niedoborze tych pierwiastków, które powinny skłonić ogrodnika po podjęcia działań interwencyjnych, to:

  • chloroza międzyżyłkowa (zażółcenie na brzegach i wierzchołkach liści między żyłkami) lub czerwona poświata – to oznaki niedoboru magnezu zauważalne na starszych liściach,
  • zamieranie i brązowienie liści – najbardziej poważne skutki braku magnezu,
  • karłowate, cienkie łodygi, najpierw u młodszych okazów – skutki niedoboru siarki.

Sól Epsom dostępną wpolu.pl można też stosować profilaktycznie, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi terminów i dawek dotyczących konkretnych gatunków roślin. Zarówno nawożenie doglebowe (fertygację), jak i dolistne, należy wdrożyć w oparciu o informacje na etykiecie produktu. Co ważne, choć oprysk często przynosi szybko zauważalne efekty, w celu trwałego uzupełnianie niedoborów siarki i magnezu i tak najlepiej zastosować aplikację doglebową.

Jakie rośliny ogrodowe można nawozić siarczanem magnezu siedmiowodnym?

Siarczanu magnezu najbardziej potrzebują rośliny psiankowate (ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażany), rośliny jagodowe (np. truskawki), dyniowate (np. ogórki uprawiane pod osłonami), róże, winorośle, drzewa i krzewy owocowe (np. jabłonie), iglaki, marchew oraz rośliny ozdobne (również niektóre uprawiane w szklarniach).

Kiedy najlepiej stosować sól Epsom w ogrodzie?

Jeśli chcesz, żeby nawożenie (zwłaszcza dolistne) przyniosło najlepsze efekty, przed zastosowaniem siarczanu magnezu siedmiowodnego warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Oprysk warto przeprowadzić przy pogodzie ciepłej (15-20°C), bezwietrznej (wiatr do 5 km/s) i raczej suchej (wilgotność powietrza ok. 70%). Poza tym dobrze, jeśli przynajmniej dobę po aplikacji nie wystąpią opady.

Koniecznie należy też zadbać o odpowiednie pH gleby. Odczyn powinien wynosić 5,0-6,0, czyli być lekko kwaśny. W przeciwnym wypadku nie zajdzie wymiana jonowa między środowiskiem i komórkami liści, więc nawożenie nie przyniesie pożądanych korzyści.