Czego używa się do łączenia mikrorurek światłowodowych?

Czego używa się do łączenia mikrorurek światłowodowych?

Nowoczesne instalacje telekomunikacyjne bazujące na wykorzystaniu światłowodów wymagają stosowania odpowiedniego rodzaju systemów rurowych przeznaczonych do bezpiecznego prowadzenia kabli, ich ochrony przed uszkodzeniami i niszczącymi czynnikami środowiskowymi. Tworzenie rozbudowanych instalacji zwykle wymaga łączenia mikrorur światłowodowych, do czego używane są specjalne złączki do mikrorur, zatyczki i puszki połączeniowe.

Profesjonalne akcesoria montażowe do mikrorur

Prowadzenie światłowodów pod powierzchnią ziemi wymaga użycia dodatkowej ochrony kabli. W tym celu stosuje się specjalistyczne mikrorury, które stanowią podstawę nowoczesnej kanalizacji kablowej. Zabezpieczają kable światłowodowe i ułatwiają ich zlokalizowanie pod ziemią. Oczywiście większość instalacji rozgałęzia się, a ich przebieg niemal nigdy nie jest prosty. W związku z tym do łączenia mikrorur w spójną całość stosuje się specjalne rodzaje łączeń. Proste i redukcyjne złączki do mikrorur nie wyczerpują bogatej oferty akcesoriów dedykowanych tworzeniu kanalizacji rurowej bazującej na mikrorurach. W sprzedaży znaleźć można również takie akcesoria jak trójniki, odgałęźniki dzielone i inne specjalne rodzaje złączek do mikrorurek, w tym złączek z dodatkowym uszczelnieniem, przystosowanych do bezpośredniego układania mikrorur w ziemi.

Właściwości złączy do mikrorur

Każdy producent mikrorur światłowodowych dysponuje własnym, unikalnym systemem dedykowanych im złączy. W sprzedaży znaleźć można również uniwersalne złączki do mikrorur różnych typów. Cechą charakterystyczną wszystkich tego typu elementów jest zapewnienie wysokiego poziomu szczelności połączenia, co ma szczególnie duże znaczenie dla sprawności działania biegnących wewnątrz mikrorurek kabli światłowodowych. Wiele rodzajów złączy do mikrorur jest transparentna, dzięki czemu od razu można sprawdzić, czy wewnątrz mikrorurki znajduje się światłowód. Część złączek pozwala także na łączenie ze sobą mikrorur o różnej średnicy przekroju, na zabezpieczenie połączeń wiązek światłowodów i ich rozdzielenie, nie tylko łącząc rury, ale także chroniąc miejsca spawów światłowodów.

Do łączenia mikrorur światłowodowych używa się różnych systemów złączy, które dbają o wytrzymałość połączenia i jego szczelność. Najpopularniejszym rodzajem złączek do mikrorur światłowodowych są złączki proste. W sprzedaży znaleźć można również złączki redukcyjne i dzielone, w tym specjalne trójniki, widelce i puszki połączeniowe wyróżniające się wysokim poziomem szczelności, przystosowane do łączenia mikrorur bezpośrednio w gruncie.