Czy produkty nadające się do recyklingu poddawane są recyklingowi?

Czy produkty nadające się do recyklingu poddawane są recyklingowi?

Pijemy Coca-Colę i wrzucamy butelkę do kosza na surowce wtórne. Ale, co potem? Co tak naprawdę dzieje się z odpadami recyklingowymi?

Każde miasto ma swoje własne placówki recyklingowe. Dlatego, nawet jeśli produkt oznaczony jest znakiem ekologicznym, informującym, że nadaje się do recyklingu, nie ma pewności, że faktycznie zostanie mu poddany.

W krajach takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone wiele zakładów recyklingu sortuje odpady. Jednakże większość rzeczywistego recyklingu jest ładowana na kontenerowce i wysyłana do innych krajów. A to dlatego, że większość krajów rozwiniętych produkuje więcej odpadów, niż jest w stanie przetworzyć w domu.

W 2018 roku Chiny odmówiły przyjęcia śmieci z reszty świata. Tak więc wszystkie odpady z recyklingu trafiły do ​​Tajlandii, Indonezji, Wietnamu i Malezji. Odpady są spalane na otwartych składowiskach, nielegalnych terenach lub obiektach o nieodpowiedniej sprawozdawczości. A to utrudnia prześledzenie ich ostatecznego losu.

Dochodzenie Greenpeace Unearthed w 2018 r. odkryło olbrzymie sterty europejskich odpadów na nielegalnych wysypiskach w Malezji. Tam odpady są często spalane lub porzucane i ostatecznie trafiają do rzek i oceanów.

Warto zaznaczyć, że z 8,3 miliarda ton plastiku wyprodukowanego na całym świecie tylko 9% zostało poddanych recyklingowi.

Czy recykling to mit?

Recykling, jaki sobie wyobrażamy, jest mitem. Kiedy wrzucimy plastikową butelkę do kosza na surowce wtórne, nie zamieni się ona w kolejną plastikową butelkę. Nazywa się to downcyklingiem. Szanse są takie, że prawdopodobnie w ogóle nie zostanie poddana recyklingowi i skończy na wysypisku gdzieś w innym kraju.

Zobacz, jak wyglądał Dzień Recyklingu w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak można zmniejszyć ilość własnych odpadów?

Indywidualne zmiany ekologiczne mogą mieć tutaj duży wpływ.

Podamy teraz kilka przykładów małych nawyków, które można wypracować, aby poprawić sytuację:

– Używać butelek/kubków wielokrotnego użytku do napojów

– Używać toreb na zakupy wielokrotnego użytku

– Unikać przedmiotów jednorazowego użytku

– Kupować rzeczy używane

Zanim coś kupimy, zastanówmy się, czy naprawdę tego potrzebujemy. A jeżeli już zdecydujemy się na zakup, używajmy tego produktu tyle razy, ile możemy, zanim go wyrzucimy. Albo możemy też zmienić jego przeznaczenie lub naprawić, jeśli się zepsuje. Recykling powinien być naszą ostatnią alternatywą. Ponadto, możesz zapoznać się szczegółowo, jak osiągnąć ekologicznie zrównoważony styl życia.