Jak przygotować się do pieszej wędrówki po lesie

Jak przygotować się do pieszej wędrówki po lesie

Chyba nie ma nic lepszego niż krzepiąca wędrówka, która sprawi, że nasza krew zacznie szybciej krążyć, a zmysły wypełnią się pięknymi widokami i odgłosami matki natury. Niestety, żadna aktywność na świeżym powietrzu nie jest całkowicie wolna od ryzyka. A piesze wędrówki nie są tutaj wyjątkiem. Jednak postępując zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, można dopilnować, aby nasze wyprawy były interesujące, zabawne i stymulujące, a przede wszystkim bezpieczne. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.

Lista niezbędników

Pewnie wielu z nas doświadczyło sytuacji, w której po powrocie do domu z zakupów w markecie zdaliśmy sobie sprawę, że zapomnieliśmy o kilku rzeczach, ponieważ nie przygotowaliśmy sobie listy produktów. Z wędrówkami jest podobnie: nawet jeśli planujemy tylko krótką przechadzkę, są pewne rzeczy, bez których żaden turysta nie powinien się obejść.

Informacje o terenie

Fakt, że część przyjemności z wędrówek zapewnia spontaniczność. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, na jaki rodzaj flory i fauny możemy natknąć się na naszej drodze. Powinniśmy sprawdzić:

– czy jest to obszar zajmowany przez dzikie zwierzęta,

– czy w okolicy znajdują się jakieś trujące rośliny,

– czy jest to sezon polowań,

– czy niektóre ze szlaków są zablokowane albo zamknięte z powodu niesprzyjającej pogody lub prac konserwacyjnych.

Warto też zapoznać się z tablicą informacyjną parku lub szlaku, zanim postanowimy rozpocząć naszą pieszą przygodę.

Powiadomienie bliskich

Przed rozpoczęciem wędrówki powinniśmy poinformować naszych bliskich, przyjaciół lub inne zaufane osoby, gdzie się wybieramy i kiedy planujemy wrócić do domu. Powodem jest fakt, że podczas wyprawy na łono natury nierzadko możemy natrafić na brak zasięgu telefonu komórkowego. I pomimo że zasięg sieci nieustannie się zwiększa i pokrywa coraz więcej obszarów, w dalszym ciągu jest wiele miejsc, gdzie jest niedostępny.

A jeżeli planujemy dłuższą wędrówkę, oprócz zabrania ze sobą starej, dobrej mapy i kompasu, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych przydatnych akcesoriów. Dobrym rozwiązaniem może być tutaj komunikator satelitarny i power bank.

Kleszcze i inne insekty

Kleszcze są nosicielami boreliozy. Według naukowców zasięg kleszczy, a także ilość czasu, jaką mogą przeznaczać na karmienie, wzrastają z powodu zmian klimatycznych. I mimo że nie wszystkie kleszcze powodują boreliozę, mogą zafundować nam wiele innych nieprzyjemnych infekcji. Z tego względu należy dopilnować, abyśmy mieli zapewnioną odpowiednią ochronę nie tylko przeciw kleszczom, ale też komarom, pająkom, pszczołom, czy mrówkom.

Tutaj można sprawdzić, jak chronić dzieci przed kleszczami w lesie.

Wędrówka w burzy

Nawet jeśli dwukrotnie sprawdziliśmy prognozę pogody, zawsze jest szansa, że może nas zaskoczyć nagła burza. Możemy zwiększyć nasze szanse na jej ominięcie, jeśli zdecydujemy się na wycieczkę o poranku, ponieważ większość burz występuje po południu.

I powinniśmy pamiętać, aby podczas burzy zawsze szybko schodzić z wysokich, odsłoniętych miejsc.

Rozsądny dystans

Pewnie wielu z nas wie, jak to jest, gdy podchodzimy do szwedzkiego bufetu i ładujemy na talerz znacznie więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Cóż, to samo dzieje się w przypadku wędrówek. Kiedy zaczynają działać endorfiny i przebywamy na łonie natury, czujemy, że możemy pokonać znacznie dalszą drogę. Jednak to właśnie w tym momencie wiele osób doświadcza obrażeń. Mając to na uwadze, zawsze należy planować wyprawę na taki dystans, który pozwoli nam bezpiecznie wrócić do domu.