Jak zabezpieczyć basen na zimę
Kiedy letnie dni stają się coraz dalszym wspomnieniem, nadszedł czas, aby zacząć przygotowywać basen na chłodniejsze miesiące. Jeżeli na Twojej posiadłości znajduje się basen i nie wiesz, co z nim zrobić podczas zimowego okresu, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, abyś mógł dowiedzieć się, jak zabezpieczyć go na zimę.
Po zabawnym okresie letnim na basenie, jeszcze przed zamknięciem sezonu, należy się upewnić, że nasz odkryty basen będzie odpowiednio przygotowany do przetrwania zimy. Podjęcie tych kroków jest częścią prawidłowej konserwacji i pomoże zachować nasz basen w doskonałym stanie na następne wakacje.
Kiedy rozpocząć przygotowania basenu na zimę?
Proces przygotowania basenu na zimę powinniśmy rozpocząć zaraz po zakończeniu sezonu, a więc podczas pojawiania się dni, w których temperatura zaczyna już regularnie spadać.
Warto zaznaczyć, że jeśli zaczniemy zbyt wcześnie, możemy mieć problemy z glonami, które rozwijają się w cieplejszych temperaturach. I najlepiej zarezerwować sobie cały tydzień na ukończenie tego procesu, ponieważ kilka kroków należy wykonać w przeciągu kilku dni.
Jak przygotować basen na zimę
Jeżeli wykonamy poniższe czynności, będziemy mieć bardzo duże szanse na to, że nasz basen będzie obleganym centrum rozrywki również i w przyszłym sezonie.
Usunąć akcesoria do basenu
Zabawę zaczynamy od usunięcia z basenu wszystkich akcesoriów. Chodzi tutaj o takie rzeczy, jak kosze na cedzaki, drabiny, schodki, dmuchane materace i koce słoneczne. Następnie powinniśmy je spłukać wodą, aby zmyć brud i glony. A później wszystko pozostawić do wyschnięcia i przechowywać w bezpiecznym miejscu na zimę.
Głębokie oczyszczanie basenu
Musimy się upewnić, że basen jest tak czysty, jak to tylko możliwe. Dlatego usuwamy wszystkie liście, muł i inne zanieczyszczenia. Takie podejście ułatwi nam zrównoważenie chemii wody i zapobiegnie rozwojowi pleśni i glonów. Do czyszczenia powierzchni basenu powinniśmy użyć siatek. Natomiast do czyszczenia dna idealny będzie odkurzacz basenowy, który wchłonie cały brud. Następnie dokładnie czyścimy boki basenu.
Należy też pamiętać o przykrywaniu basenu za każdym razem, gdy w dany dzień kończymy pracę. Tym sposobem nie będzie nam się co chwilę brudził.
Dostosować chemię wody
Na tydzień przed zamknięciem basenu należy przetestować chemię wody, aby upewnić się, że zasadowość wynosi od 80 do 150 ppm, poziom pH od 7,2 do 7,6, poziom twardości wapnia od 175 do 225 ppm, a poziom chloru od 1 ppm do 3 ppm.
Dostosować w razie potrzeby i dopilnować, aby zasadowość zrównoważyć przed rozpoczęciem pracy nad poziomem pH.
Obniżyć poziom wody
Jeśli nie używamy osłony skimmerowej, a mieszkamy w klimacie, gdzie woda zamarza w zimie, przed zamknięciem musimy obniżyć jej poziom w basenie.
Poziom wody powinien znajdować się około 30 cm poniżej cedzaka, a w przypadku osłony z siatki około 15 cm poniżej cedzaka, jeśli mamy solidne osłony. W zależności od tego, jak usuwamy wodę z basenu, proces ten może zająć nawet kilka dni.
Osuszyć sprzęt
Ważne jest, aby odsączyć z wody cały sprzęt, aby nie rozszerzała się i nie powodowała uszkodzeń, gdy temperatura spadnie poniżej zera.
Wodę z przewodów basenowych powinniśmy usunąć za pomocą dmuchawy, a następnie zatkać je za pomocą korków rozprężnych. Jeśli chcemy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec pękaniu rur, warto rozważyć dodanie do basenu płynu niezamarzającego.
Opróżniamy też każdy filtr, pompę i grzałkę (większość tego sprzętu będzie miała korki spustowe). Ponadto wszystkie filtry należy wyjąć i wyczyścić. I najlepiej, jeśli podczas zimy filtr i pompę będziemy przechowywać w pomieszczeniu.
Dodać algicydów i środków bakteriobójczych
Przed przykryciem basenu należy dodać bakteriobójcze i glonobójcze substancje, które zabijają glony. Być może będziemy musieli to zrobić na kilka dni przed całkowitym zamknięciem basenu na zimę, w zależności od rodzaju użytych środków. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i upewnić się, że rozprowadzamy chemikalia równomiernie wokół basenu, a nie wylewamy je tylko w jednym miejscu. A jeśli używamy chloru, nie powinniśmy go dodawać w tym samym czasie, co algicydu.
Przykryć basen
W końcu nadszedł czas, aby założyć pokrowiec na basen. Istnieją dwa rodzaje pokrowców: pokrowce ochronne i pokrowce zimowe. Należy pamiętać, że pokrowce ochronne muszą być dobrze zakotwiczone, aby zapewnić najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami, a także przed przypadkowym wpadnięciem do basenu osoby lub zwierzęcia. Pokrowce zimowe zapewniają mniejszą ochronę, ale wymagają mniej wysiłku podczas montażu.
Bez względu na rodzaj pokrowca, powinniśmy dopilnować, żeby był ciasno dopasowany i nie miał żadnych dziur ani rozdarć.