Malezja i Filipiny zdobywają otwartość na polskie produkty mięsne
W dniach od 2 do 5 września 2024 roku, Sekretarz Stanu Michał Kołodziejczak odwiedził Malezję i Republikę Filipin, towarzysząc ministrowi spraw zagranicznych RP Radosławowi Sikorskiemu. Głównym celem podróży była realizacja rozmów dotyczących szans na rozwijanie współpracy w obszarze rolnictwa. Podczas spotkań omawiano między innymi kwestię likwidacji przeszkód blokujących dostęp polskich towarów rolno-spożywczych na rynek Malezji i Filipin oraz zrównoważenia wyników obustronnej wymiany handlowej. W składzie delegacji znaleźli się również dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) Bogusław Wijatyk oraz zastępca głównego lekarza weterynarii, Paweł Meyer.
Następnym punktem działań Wiceministra były rozmowy w których uczestniczył także minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski z premierem Malezji Anwarem Ibrahimem, ministrem spraw zagranicznych Malezji Mohamadem Hasanem oraz sekretarzem ds. zagranicznych Republiki Filipin Enrique Manalo.
Główny przedstawiciel Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji, dr Akma Binti Ngah Hamid spotkał się z Michałem Kołodziejczakiem 2 września. Rozmowy dotyczyły głównie kwestii rozszerzenia dostępności malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym usunięcia przeszkód administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy.
Podczas dyskusji rozeznano działania mające na celu zakończenie procedury umożliwiającej import drobiu i wołowiny z Polski na rynek malezyjski oraz działań prowadzących do wznowienia eksportu polskiego mięsa wieprzowego – zgodnie z regionalizacją w przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF), zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).
Wiceminister Kołodziejczak zaakcentował, że polskie zakłady są zobowiązane do przestrzegania najwyższych standardów weterynaryjnych. Wyraził nadzieję, że polskie mięso stanie się tak powszechnie dostępne dla konsumentów malezyjskich jak polskie produkty mleczne.
Na spotkaniu strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co oznacza w praktyce zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 roku. Przyjęła też deklarację przeprowadzenia pierwszej połowy września 2024 roku oceny ryzyka dla mięsa z drobiu i zauważyła, że jej zgoda na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski jest uzależniona m.in. od statusu kraju w kwestii gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Przedstawiciele Malezji poinformowali, że analizują polskie uwagi dotyczące wymagań importowych dla mięsa wołowego z Polski.
2 września odbyło się również spotkanie z malezyjskimi importerami polskich towarów rolno-spożywczych, które dało możliwość prezentacji polskiej oferty żywnościowej oraz dyskusji na temat utrudnień w handlu i ograniczeń administracyjnych.
W trakcie rozmów zaplanowano kolejne spotkania online z udziałem polskich i malezyjskich przedstawicieli.
3 września odbyły się rozmowy z wiceministrem rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Malezji YB Datuk Arthurem Josephem Kurupem. Strony potwierdziły swój entuzjazm do zacieśniania współpracy w sprawach rolnych, w tym do intensyfikacji wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.
Rozmowy dotyczyły również procedur dostępowych dla mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Strony ustaliły kontynuację uzgodnień na poziomie służb weterynaryjnych obydwu krajów. Jednocześnie strona malezyjska zwróciła uwagę na kluczową rolę systemu HALAL w produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych na rynek Malezji.
4 września spotkał się Wiceminister Kołodziejczak z sekretarzem stanu w Departamencie Reform Rolnych Republiki Filipin Conrado M. Estrellą. Spotkanie skupiało się m.in. na możliwościach intensyfikacji polsko-filipińskiej współpracy w obszarze rolnictwa oraz wymiany doświadczeń nt. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt (ASF i HPAI).
5 września odbyło się spotkanie Wiceministra Michała Kołodziejczaka z sekretarzem stanu w Departamencie Rolnictwa Republiki Filipin Francisco Laurelem Jr. Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach rozwoju handlu towarami rolno-spożywczymi oraz o sprawach weterynaryjnych. Strona filipińska podjęła decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw.
Podczas spotkania poruszona została także kwestia dostępu polskich jabłek do rynku filipińskiego. Delegacja MRiRW przedstawiła postulat realizacji przez władze filipińskie audytu w polskim sektorze produkcji tych owoców.
Przewodniczący polskiej delegacji Wiceminister Michał Kołodziejczak 5 września spotkał się z sekretarzem stanu w Departamencie Zdrowia Republiki Filipin dr. Teodoro Herbosą. Rozmowy dotyczyły m.in. spraw weterynaryjnych leżących w kompetencji Agencji Żywności i Leków (FDA), tj. produktów poddanych procesowi przetworzenia.