Spotkanie sekretarza stanu Stefana Krajewskiego z unijnymi ministrami rolnictwa na temat konkurencyjności i bezpieczeństwa dochodów rolników
Sekretarz stanu, Stefan Krajewski, reprezentował Polskę podczas nieoficjalnego spotkania ministrów ds. rolnictwa na Węgrzech. Węgry obecnie przewodzą Radzie Unii Europejskiej. Rozmawiano tam o kierunku, w którym powinno zmierzać unijne rolnictwo – powinno być ono zorientowane na rolników, konkurencyjne, odporne na kryzysy, przyjazne dla rolników, zrównoważone i oparte na solidnej wiedzy. To wszystko ma być realizowane w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
W swojej wypowiedzi podczas spotkania, sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił stanowisko Polski, które popiera Wspólną Politykę Rolną nastawioną na efekty. Jednakże szczegółowo zauważył, że w Nowym Modelu Wdrażania konieczne jest uproszczenie i redukcja wymagań programowych. Stefan Krajewski podkreśla, że to od kraju członkowskiego oraz jego potrzeb powinny zależeć najważniejsze instrumenty WPR po 2027 roku.
Krajewski zwrócił również uwagę na konieczność utrzymania płatności bezpośrednich jako głównego instrumentu w I filarze. W II filarze, polski wiceminister rolnictwa widzi potrzebę kontynuacji wsparcia inwestycyjnego dla umocnienia konkurencyjności sektora rolnictwa.
Polski sekretarz stanu podkreślił, że podstawą akceptacji zrównoważonych metod produkcji i sukcesu transformacji systemów żywnościowych przez rolników jest bezpieczeństwo dochodów rolniczych i konkurencyjność. Wskazał również na potrzebę racjonalnej transformacji, wspieranej przez odpowiednie środki pomocowe. Podkreślił oczekiwania co do większej elastyczności, zwłaszcza w polityce środowiskowo-klimatycznej.
Stabilizacja dochodów rolników, nawet w sytuacjach kryzysowych, to priorytet według Stefana Krajewskiego. Uważa on, że stabilizację dochodów powinny zapewniać płatności bezpośrednie. Wiceminister rolnictwa zauważył również, że kryzysy pokazały, jak ważne są instrumenty stabilizujące rynki, takie jak rezerwy rolne czy „siatka bezpieczeństwa”. Wyraził przekonanie, że te narzędzia należy wzmocnić.
Krajewski zaprosił także ministrów na kolejne nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa UE do Polski, która przewodniczyć będzie pracami Rady UE w pierwszym półroczu 2025 roku. Na marginesie spotkania, sekretarz stanu rozmawiał z przewodniczącą COPA, Christiane Lambert, nt. przebiegu i wyników Dialogu Strategicznego.
10 września br., po zakończeniu nieoficjalnego spotkania, sekretarz stanu Stefan Krajewski uczestniczył w Europejskim Kongresie Ekologicznym w Budapeszcie. Wysłuchał tam różnych punktów widzenia na temat przyszłości rolnictwa i odpowiedzi na obecne kryzysy społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Omówiono również priorytety nowego mandatu politycznego w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.
Podczas swojej prezentacji na Kongresie, Stefan Krajewski podkreślił, że produkcja rolna jest kluczowa dla strategicznej autonomii UE i bezpieczeństwa żywnościowego Europy. Wyraził przekonanie, że Wspólna Polityka Rolna musi być silna i skutecznie wspierać rolników. Wskazał na potrzebę odpowiednio ambitnego budżetu WPR oraz sprawiedliwego podziału środków między państwami członkowskimi. Podkreślił, że konieczny jest kompleksowy przegląd legislacji dotyczącej Europejskiego Zielonego Ładu.