Nawożenie dolistne- czy warto się na nie zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze aspekty.

Nawożenie dolistne- czy warto się na nie zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze aspekty.

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów nawozów przeznaczonych do skutecznego odżywienia roślin. Są to zarówno sypkie jak i płynne preparaty, czy też mgiełki. Jednak coraz większą popularnością cieszą się nawozy dolistne, ze względu na proste stosowanie oraz uniwersalność. Co warto o nich wiedzieć oraz jak je stosować? Podpowiadamy.

Nawozy dolistne- czym się charakteryzują?

Nawóz dolistny to produkt stosowany bezpośrednio na liście roślin w formie wchłanialnego oprysku. Dzięki niemu w zdecydowanie najszybszy sposób możemy skutecznie uzupełnić wszelkie niedobory odżywcze będące odpowiedzią na niedostateczne nasycenie gleb, choroby czy czynniki stresogenne. Dlatego też produkty te są doskonałym rozwiązaniem zapewniającym widoczną regenerację i odbudowę roślin. Wybierając produkty takie jak Elvita Kanon mamy pewność skutecznego i szybkiego uzupełnienia wszelkich wynikłych niedoborów. Preparat ten zawiera bowiem wszystkie niezbędne substancje odżywcze oraz liczne mikroelementy. Dodatkowo jest to produkt o niskim pH, co umożliwia skuteczne stosowanie go w połączeniu z innymi substancjami, co pozwoli zmniejszyć ilość wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych z zachowaniem odpowiedniej skuteczności. Elvita Kanon to wydajny adiuwant obniżający pH wody. Liczne właściwości kondycjonujące zapewniają skuteczniejsze działanie możliwe do wykorzystania w zasadzie przez cały okres wegetacji roślin.

Nawożenie systemowe czy dolistne? Co sprawdzi się lepiej?

Nawożenie systemowe i dolistne ma za zadanie dostarczyć do roślin niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów. Jednak pomiędzy tymi dwoma sposobami nawożenia możemy znaleźć istotne różnice. Najważniejsze z nich dotyczą aplikowania składników pokarmowych, doglebowo lub bezpośrednio na liście. W przypadku nawożenia systemowego warto pamiętać o tym, iż preparat w pierwszej kolejności dostarczany jest do gleby, a dopiero stamtąd transportowany i pobierany przez korzenie. Dlatego też jeśli zależy nam na szybszym i skuteczniejszym pozyskaniu składników odżywczych z gleby, zdecydowanie lepiej sprawdzi się sposób nawożenia dolistnego. Często bowiem mamy do czynienia z utrudnionym pobieraniem składników odżywczych ze względu na mniejszą zasobność podłoża ale nie tylko. Problem ten również widoczny jest w sytuacji, gdy rośliny mają nierozwinięty układ korzeniowy. Wtedy czerpanie niezbędnych składników z gleby może być niezwykle problematyczne. Dlatego też stosując nawożenie dolistne możemy skutecznie wyeliminować ten problem oraz zapewnić odpowiednio wysoką absorpcję.

Czy warto stosować nawozy dolistne?

Nawóz dolistny to produkt, który zdecydowanie warto wykorzystać w swoim sadzie i uprawach, jednocześnie pamiętając o zachowaniu odpowiedniej wartości wody oraz jej pH, dzięki czemu będzie on o wiele bardziej przyswajalny dla roślin. Elvita Kanon to profesjonalny kondycjoner wody, zapewniający lepsze parametry i zdecydowanie wyższą wchłanialność składników. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku drzewek owocowych czy upraw jagodowych, ale nie tylko. Preparat ten może być stosowany również na uprawy warzyw polowych lub pod osłonami. Wszędzie tam sprawdzi się doskonale. Dolistny nawóz sadowniczy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, szczególnie jeśli posiada kompleksowy skład oraz wysoką absorpcję składników odżywczych.

Jak wybrać odpowiedni nawóz sadowniczy?

Idealny nawóz wapniowo-fosforowy powinien cechować się odpowiednią dawką składników odżywczych zapewniając równocześnie wysoką przyswajalność. Te aspekty możemy uzyskać stosując dolistne preparaty, które charakteryzują się najwyższą wchłanialnością i szybkością działania. To również odpowiedni ratunek dla roślin po wystąpieniu czynników stresogennych, które pozwolą zapewnić odpowiednią regenerację. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku nowoczesnych sadów oraz upraw, które pozwoli wyeliminować wszelkie problemy roślin związane z ich dostępnością do niezbędnych składników aktywnych. Jednak w tym miejscu rekomendujemy wybór tylko sprawdzonych preparatów odżywczych, o odpowiednim działaniu i kompleksowym składzie.