Nowy krajowy rekord w plonowaniu buraka cukrowego – szczegółowy przegląd
Justyna i Przemysław Galas, na swoim rolniczym terenie, 28 października 2023 roku, pod nadzorem sędziego z Biura Rekordów, ustanowili nowy polski rekord w plonowaniu buraka cukrowego. Ich gospodarstwo osiągnęło wynik 137,25 t/ha po przeliczeniu na polaryzację 16%. Ten niewiarygodny rezultat był możliwy dzięki unikalnej technologii opracowanej przez Grupę Chemirol i wykorzystanej w ramach programu „Idę po Rekord”.
Pod koniec października 2023 roku, w mieście Łagwy w Wielkopolsce, rozpoczęły się zbiory buraka cukrowego. Zebrane rośliny były transportowane do Cukrowni Opalenica na ważenie i analizę zawartości cukru. Dostarczone do cukrowni 28.10.2023 r., po oczyszczeniu, buraki cukrowe miały plon netto II wynoszący 140,27 t/ha przy polaryzacji 15,7%. Przy przeliczeniu na polaryzację 16%, dało to ostatecznie wynik 137,25 t/ha – bijąc poprzedni rekord Polski (112,11 t/ha), również osiągnięty przez klienta firmy Chemirol. W całym procesie zbiorów i transportu buraków do cukrowni, obecny był niezależny sędzia z Biura Rekordów, który potwierdził ten wynik.
Wyniki Galasów potwierdzają skuteczność ochrony i odżywiania roślin. Warunki uprawy buraka cukrowego w 2023 roku były wyjątkowo wymagające. Marzec 2023 r. przyniósł dużo deszczu i niskie temperatury, powodując opóźnienia w siewach. Wszystko to w kontekście wysokiej presji chwościka buraka na terenie całego kraju. Pomimo tych wyzwań, gospodarstwo Galasów – długoterminowy partner Grupy Chemirol – dzięki programowi „Idę po Rekord”, poradziło sobie z sytuacją. Choroby i szkodniki zostały skutecznie zwalczone, a zdrowie roślin podtrzymane za pomocą technologii dostarczonej przez ten program doradczy.
Wyniki te są dowodem na skuteczność ochrony i odżywiania roślin zgodnie z zaleceniami ekspertów Grupy Chemirol. Technologię do ochrony plantacji dostarczyła firma Innvigo sp. z o.o., która jest renomowanym dostawcą produktów dla rolników w tym segmencie na terenie całej Europy. Gospodarstwo Galasów korzystało z produktów dostępnych wyłącznie w ofercie PUH „Chemirol” sp. z o.o. dla odżywiania, biostymulacji, biokontroli i stosowania adiuwantów. Wszystkie rośliny w fazie 6-8 liści były traktowane preparatem BlueN®, który dostarczał azotu z atmosfery przez cały czas wzrostu uprawy. By zapewnić maksymalną skuteczność stosowanych produktów, do przygotowywania mieszanek zbiornikowych używano kondycjonera wody Stablix pH, a efektywność zabiegów ochrony zwiększał Asystent+.